Ještě než před publikum předstoupí herci Dekadentního divadla Beruška, slyší diváci hudbu, znějící z kytarového reproduktoru. Co je to za písně?
Nejprve se většinou skoro 20 minut linou táhlé tóny slide-kytary s podkresem pasoucích se ovcí, ujíždějícího vlaku a občasnými ozvěnami Elvisových písní. Tak to je kultovní album někdejší elektronické skupiny KLF s názvem CHILL OUT, které vyšlo v roce 1991, a skladba MADRUGADA ETERNA.
Těsně před začátkem hry, tedy asi šest minut před příchodem herců na scénu se hudba změní. Začne odtikávat pravidelný jemný elektronický rytmus a spustí se monotónní skladba, která trvá přibližně oněch šest minut. Je to píseň legendárních KRAFTWERK z alba, nazvaného v roce 1971 stejně jako ona: DIE MENSCH - MASCHINE. Přesný stroj odpočítává robotické sekundy do nástupu živých herců.
Čas od času ovšem můžete zaslechnout melancholickou sedmiminutovou táhlou skladbu s barevnými kytarami a jemným zpěvem. Je to píseň OUT OF THIS WORLD z geniálního alba skupiny THE CURE z roku 2000 BLOODFLOWERS. K tomu dochází většinou tehdy, má-li Divadlo Beruška chuť na smutnější hru nebo panuje-li v zákulisí podivná nálada.
To ovšem není nic proti tomu, zazní-li velmi táhlé hlasy, připomínající turecký folklor, podkreslené ultrajemnou temnotou elektronických minimálních tónů. To přišli na řadu COIL a skladba BATWINGS z jejich mystického dvojalba MUSICK TO PLAY IN THE DARK z roku 2000. A to už jde atmosféricky do tuhého. Občas zazní i jemné psychedelické reggae s šeptanými hlasy, a to jsou němečtí THE CAN a skladba DIZZY DIZZY. A konečně: zřídka je k slyšení pomalá teskná slovensky zpívaná píseň - tak to je skladba ZA NAŠÍM BLOKOM od skupiny ALI IBN RACHID. Během hry samozřejmě diváci slyší živou hudbu, hranou přímo herci "online".
Po povedeném představení se většinou během děkování rozezní třeskutá punková česky zpívaná skladba. Jedná se o nejlepší českou hardcore-noiseovou kapelu GNU a její píseň HŘBET z alba MILIMETRY TICHA. Občas také se objeví slovensky zpívaná punková píseň. A to je SLOBODNÁ EURÓPA a její hit SOM TEN z jedné z prvních punkových kompilací počátku devadesátých let - PUNKS NOT DEAD.
Ale vždycky se může objevit i něco zcela nečekaného. Změna nálady je vždy vyhrazena.