V Uherském Hradišti měl premiéru český film Láska shora

Vilém Faltýnek, Zahraniční vysílání Českého rozhlasu, 1. 8. 2002

Hlavním tématem probíhajícího festivalu Letní filmová škola v Uherském Hradišti je sice opera, vedle toho se však návštěvníkům představují v rámci tématických cyklů některé národní kinematografie. Vilém Faltýnek zjišťoval, jak vypadá v Uherském Hradišti prezentace české tvorby.
Vedle novozélandských, dánských a australských filmů se na Moravě představuje také nová česká a slovenská kinematografie. Milovníci filmu si mohou vychutnat slavného Formanova Amadea nebo Konkurs, Trnkovy loutkové Staré pověsti české i předpremiéru filmu Musím tě svést režisérky Andrey Sedláčkové. Mezi zajímavá jména letošní filmové školy patří osmadvacetiletý režisér a divadelník Petr Marek. V Hradišti uvedl v premiéře snímek Láska shora, svůj první film, který půjde v listopadu do komerční distribuce.

"Je legrace, že to vlastně první oficiální debut, přičemž mám na kontě přibližně čtyřicet dalších filmů, z nichž jsou asi čtyři amatérské celovečerní filmy."
...říká Marek, který se ani na sedmý pokus nedostal na pražskou FAMU. Režisér se živí jako filmový programátor pražského klubu Roxy, příležitostný kameraman a člen improvizačního divadelního souboru Dekadentní beruška.

"Hlavním představitelem je jeden z herců divadla Beruška Prokop Holoubek, druhou hlavní představitelkou je Magdalena Hrubá, výtvarnice, a to jsou ti dva hrdinové, jejich portrét ten film je. Kolem toho jsem si vymyslel příběh založený zčásti na tom, co jsme spolu prožili, zčásti na vlastních konstrukcích. Jediným určujícím dějovým momentem je cesta dvou hlavních hrdinů za shlédnutím zatmění slunce do Maďarska, s tím souvisí motiv s krádeží auta a hra se žánrem road movie, která se tam myslím odehrává ve velmi poťouchlé poloze."

Snímek zřejmě bude pro řadu diváků těžko stravitelný, protože pracuje s filmovými prostředky, které v běžné produkci kin nejsou zrovna obvyklé, jako je ruční roztěkaná kamera, dlouhé hovory neherců. Filmový teoretik a dokumentarista Vít Janeček je však přesvědčen, že film si svoje diváky najde.

"Myslím si, že svým způsobem to může být i kultovní film. Zejména pro lidi, kteří mají rádi filmy a znají filmy a dokážou ocenit jinakost uchopení, jinakost pohledu, a na druhé straně pro publikum, které jezdí na Letní filmovou školu, pro mladé lidi, kteří nejsou zatíženi nějakými žánrovými stereotypy a dokážou se dívat čistým pohledem."

V Uherském Hradišti se diváci mohou seznamovat také s filmy, které právě vznikají, jako je např. snímek Ulice Jana Gogoly mladšího, Don Quijote v Čechách režiséra Otakára Schmidta nebo novinka Romana Vávry Čert ví proč.