Film, jemuž chybí návod k použití

Darina Křivánková, Lidové noviny, Kultura, 21.11.2002

S podtitulem ˝podivuhodná procházka po cestách mysli˝ a žánrovým zařazením poetická komedie se představuje snímek Láska shora scenáristy, režiséra, kameramana, střihače, zvukaře a hudebního skladatele Petra Marka.
Láska shora patří do kategorie filmů vznikajících v amatérských podmínkách z čirého nadšenectví, z potřeby předat prostřednictvím filmu cosi ze sebe. Jsou to veskrze ušlechtilé pohnutky, škoda jen, že je pod nánosem podivné nepokory, dosebezahleděnosti a apriorního pohrdání filmovým řemeslem prakticky nelze najít. Stominutový film zachycuje epizody ze života tří mladých lidí Prokopa, Magdalény a Jirky. Pravděpodobně se pokoušejí o sblížení, chvíli jdou tam, chvíli jinam... Spekulují, jak ˝jít˝ na výlet a jak ˝chodit˝ po městě. Pak se Jirka z filmu vypaří a ˝plkají˝ už jen dva. Snad chtějí k něčemu dojít, ale nedojdou. Kamera kolem nich poskakuje a snímá je ze všech možných úhlů, pak si odskočí zaujata nějakým detailem kdesi v okolí, vrátí se, pak zase těká kolem. Do toho všeho vstupuje jakýsi hlas shůry v roli vypravěče, komentátora, vykladače, ale i kritika daných událostí. Celé se to tváří hravě, poeticky, nevypočitatelně, intelektuálně a hlavně nezávisle. Proč ale film, který chce být poetický, takřka postrádá atmosféru? A proč si slovo láska vetkl do názvu, když působí sterilně a bezdotykově? Petr Marek absolvoval katedru filmové vědy na FF UK ceněnou diplomovou prací Mechanika paměti filmového média a má svůj film jistě důkladně teoreticky podložený. Jenže divák v kině ke vstupence nedostane podrobný manuál. Je tedy nucen prokousávat se stěží dešifrovatelnými kódy, které mají pro úzký okruh zúčastněných pravděpodobně zásadní význam. Budiž. Označme tedy film za experimentální, určený specifickému publiku, tím ovšem obtížný a krkolomný divácký zážitek neproměníme ve stravitelný. Bohdan Sláma nebo Petr Zelenka tvrdí, že točí vlastně jen sami pro sebe, přesto jejich filmy s divákem velmi dobře komunikují. Mají totiž jasno v tom, co chtějí sdělit, a mohou si dovolit popírat zažité konvence, protože zvládají elementární řemeslo. Jenže Petr Marek vytvořil jakýsi filmový kokon, uvnitř se možná nějaký potenciál skrývá, ale nelze k němu proniknout.

Diskuse k článku: Film, jemuž chybí návod k použití
(počet příspěvků:2)

Honza
Milá paní Darino, od začátku do konce sledování filmu Láska shora jsem byl, na rozdíl od Vás, zasažen jeho úžasně příjemnou atmosférou a pozitivní energií. Na rozdíl od Vás nehodnotím na filmu jenom plynulost a srozumitelnost děje. Z Vaší recenze je vidět, že jste typ tuctového filmového konzumenta. Mrzí mne, že Lidové noviny se dnes postřednictvím Vás dívají na umění těmato očima. Naštěstí zdaleka ne všichni filmoví diváci potřebují návod k použití umění - někteří mají také svůj mozek. Obdivuji lidi jako je Petr Marek, kteří mají odvahu bourat konvence a neodradí je ani pohrdavé a nechápající soudy. Netýká se to pouze filmu - stejně to platí na divadle, v hudbě atd... Umění se vždy rodilo a bude rodit v bolestech. Filmy, které divákovi servírují jednoznačný výklad a nepotřebují návod k použití ani vlastní mozek, jsme dnes zahlceni. Každý máme o umění jiné představy. Umění, které je jednoznačné za umění nepovažuji. Krásu uměleckého díla vnímám v jeho neuchopitelnosti, nepopsatelnosti a mnohoznačnosti výkladu. Krása umění je právě v tom, že nás provokuje k vlastnímu uvažování nebo cítění. S pozdravem Honza

Jirka
Tak pod tohle bych se klidně a vlastně moc rád podepsal taky! Film Láska shora mě fakt oslovil, a proto mě hodně mrzí, když čtu tyhlety recenze, jejichž pisatelky (paní Spáčilová - Dnes a Míšková - Právo) nemají chuť nad filmem přemýšlet, nebo se jim nechat pohltit, unášet - abych pravdu řekl, netuším, jaké filmy mají tyhlety paní rády. Navíc myslím, že takhle kritizovat dokáže v zásadě každý - pokud se jedná o nějakou hloupoučkou americkou slátaninu, tak názor recenzentek (přičemž se ve svých článečcích stejně ponejvíce věnují popisu děje filmu a jen málo skutečně kritizují) tento film nijak nepoškodí - už si vydělal jinde a lidi u nás na něj stejně přijdou. Pokud ale někdo takto drsně kritizuje český film a navíc něco tak křehkého jako film Láska shora, tak to tomu filmu může skutečně ublížit, to mě štve, protože na něj diváci (běžní) tolik nepřijdou - nemají totiž čím být nalákáni - žádný věhlasný režisér ani scénárista, neznámí herci, "podivný" námět filmu a jeho zpracování - a to je pro ně škoda, ne? Takže říkám: Hanba takovýmto rádobyrecenzentkám a rádobyznalkyním filmu!!! O filmu zřejmě nevědí nic a asi ani nic vědět nechtějí. Uf.