MISTŘI - soundtrack (2004)
MISTŘI (2004)


Soundtrack k filmu Marka Najbrta MISTŘI vyšel jako součást DVD kompletu na samostatném audio CD. Obsahuje skladby z autorského pera Muzikanta Králíčka, použité ve filmu, a navíc Králíčkem zpívaný hokejový disco-chorál.


Skladby:

1.Hymna
2.Dver
3.Ambi
4.Ziegeho pisen
5.Amoro
6.Budoucnost
7.Khamoro
8.Keiko
9.Stav
10.Rybník
11.Rádio
12.Nemohu přemýšlet, když mě rušíš
13.Hvězdy
14.Pavelcova zdravice
15.Mistři

Celkový čas 56 min.MISTŘI (hokejový disco-chorál):

Když se Češi rojí
celý svět se bojí
že mu to jdou natřít
hokejoví mistři

Že jim to jde nandat
hokejová banda
a že bude sranda
a že bude sranda

Že mu to jdou natřít
hokejoví bratři
A že mu to patří
a že mu to patří

Hokejoví mistři
chytří a bystří
Co se z toho vystří-
co se z toho vystřílí

Když se vystřídají
Chyb se vystříhají
Potom dobře hrají
Naše barvy hájí (dobře vypadají)

A že jim to pálí
zblízka i zdáli (každý je chválí)
Tribuny vřískají
co z toho vytřískají?

Nám se nejvíc líbí
že jsou citliví a nebázliví
že jsou chytří v dění
Kypří a vytříbení

Bruslí jako diví
Hokejem se živí (a svět se diví)
a svět už za jízdy ví
že vystřízliví

Světem si to míří
A dění víří
To jsou naši mistři
To jsou naši mistři

To jsou naši mistři
To jsou naši mistři
Co se z toho vystří-
Co se toho vystříbří
RECENZE:

Vše, co potřebujete vědět o 'Mistrech'
29.03.2005 05:00, Hynek Just

Přístupy vydávajících firem k publikování soundtracků mohou být a bývají dost různé. V naprosté většině se ovšem setkáváme s oddělenými CD nosiči s dost okleštěným bookletem, zahrnujícím jen ty nejzákladnější informace. Ty se pak prodávají zpravidla úměrně diváckému ohlasu filmu. Tak tomu bylo doposud. Tým, který stojí za úspěšným loňským biákem "Mistři", přišel s myšlenkou takřka revoluční, přitom vzhledem k nijak výrazným nákladům nejen obsahově poutavou, ale i obchodně efektivní.
Nápad je prostý - do krabičky k DVD verzi filmu přidat ještě CD se soundtrackem. Z balíčku, který držíte (dodejme, že za velmi příznivou cenu) v ruce, se stává něco jako fanouškovská fetiš. Dokonale zmapovaný a propracovaný projekt zahrnující spoustu "podprojektů", vše spojené jen jediným jmenovatelem, fenoménem "Mistři". Samotný film zabírá přepočteno na čas i datový obsah jen relativně zanedbatelnou část. Vedle něj tu narážíme na krátký film o filmu (velmi vydařený, často vtipnější než samotný snímek), samostatné rozhovory s tvůrci a herci, vystřižené scény, scénáře, fotografie, profily tvůrců, reportáže z natáčení... jednoduše cokoli by vás mohlo k filmu napadnout (třeba i starší krátkometrážní snímek z překryté tvůrčí dílny Geisler - Tuček - Najbrt "Kinetická encyklopedie Všehomíra: Láska"). Z hudebně zaměřených příspěvků na nás čeká svérázná "Mrazivá klavírní kompozice Mistři inspirovaná zážitky z natáčení" - několikaminutový umělecký výstřelek jednoho z hlavních protagonistů Jana Budaře a bezmála hodinový soundtrack.
Zvuková stopa k "Mistrům" je z těch, které by si zasloužily povýšení z pouhého doplňku na samostatný a svébytný umělecký počin. Je pravým opakem "pulpfictionského" modelu, tedy poskládání již existujících písní z různých zdrojů propojených údernými filmovými citáty. Hudbu k "Mistrům" dělal na zakázku jediný člověk - Petr Marek alias "Muzikant Králíček". Když už tu citujeme modely, pak má tento mnohem blíže k hudbě Neila Younga provázející "Dead Mana".
Hudbu při sledování "Mistrů" (respektive krátké útržky původních stopáží tracků) vnímáme jen podprahově, nevědomky, přitom ale velmi cíleně posiluje naše momentální dojmy, nálady a pocity. Až překvapivě podobně funguje pak i sama o sobě, bez obrazového vjemu. Je srovnatelně syrová, nekompromisní, pocitová a cynická jako atmosféra celého snímku. Laděná je do undergoundového tanečna, převažují tedy hutné předprogramované rytmy, hlasové smyčky, ale i živé kytary, baskytary, klávesy či housle. V písních se nezpívá (nepočítáme-li dvě výjimky - otevírající, uhrančivě rozladěnou českou "Hymnu" a krátkou "Ziegeho píseň"), jedná se zpravidla o několikaminutové atmosférotvorné plochy. Vrcholem, který k minimálně intenzivnímu podupávání svede i ty, co CD poslouchají jen kulisově, je strhující desetiminutová "Nemohu přemýšlet, když mě rušíš".
Balíček "Mistři" o třiaosmdesáti minutách filmu, sto minutách bonusových materiálů a se separátním hodinovým soundtrackem je jednoduše jedinečný. Je to nápad, který u nás minimálně v mediálně propagovaných oblastech nemá obdoby. Důležitý je také svou kompaktností - sdělení i nadhled nad vykonaným dílem, které jsou v různých úhlech pohledu společné všem zpovídaným tvůrcům a účinkujícím, doslova číší i ze všech přilepených "podprojektů". Je vyčerpávající obsahem, konzistentní formou, přitažlivý svým tématem. Filmaři i hudebníci by ho měli mít povinně ve svých učebních osnovách, není důvod, proč by se podobná péče nemohla věnovat většině vydávaných snímků. Nota bene, když obchodníci z obou oblastí budou další podobné projekty jistě rádi podporovat.
CD a DVD k recenzi poskytlo vydavatelství Sony BMG.

Album: Petr Marek - Mistři (soundtrack)
Hodnocení: 9/10
Celkový čas: 56:01
Hymna, Dver, Ambi, Ziegeho píseň, Amoro, Budoucnost, Khamoro, Keiko, Stav, Rybník, Rádio, Nemohu přemýšlet, když mě rušíš, Hvězdy, Pavelcova zdravice, MistřiFilmopolis, duben 2004

Hudbu k novému českému filmu nejen o hokejovém fandění kompletně složil Petr Marek. Na soundtracku najdete 12 tracků a 2 speciální bonusy - Hymna + Ziege a harmonium. Hudební podkres filmu působí velmi moderně a velmi dobře, přesto se nevyhnete pocitu, že se autor snaží napodobit soundtracky typu Děvčátko nebo Jedna ruka netleská. Jednotlivé tracky jsou nazvány podle situací ve filmu, např. úvodní Bohouš přichází, Jardovo zjevení, Ziege zapaluje hospodu, Karel vyjednává apod. Názvy možná zvláštní, jde ovšem o to, že hudba je neodmyslitelná součást filmu a soundtrack jako produkt zde asi nepůsobí přímo jako sales promotion. Každopádně pokud sedíte v kině a koukáte na Mistry, je hudební podkres velmi příjemným a moderním doladěním atmosféry.