KOLEKTIVNÍ PROJEV KM. MARKA, NEBESKÉHO A NEZHYBY K 11. VÝROČÍ ZALOŽENÍ UC

 

Marek: Takže zatleskejte mi…

Marek: Takže dobré odpoledne vám všem, dovoluji si vás uvítat na výjimečné výroční schůzi Kulturního sdružení UNARCLUB. Je to již jedenácté výročí, začínáme tedy novou dekádu a vzhledem k tomu, že po deset let jsme projevy psali a v příštích deseti letech je budeme pouze improvizovat, uvidíte vlastně premiéru improvizace v UNARCLUBU vůbec. Co dodat? Jsme tady ve trojici Jiří Nebeský, Petr Marek, Jiří Nezhyba a pokusíme se vám zprostředkovat zážitek z improvizace tří projevů v jednom rozhovoru.

Nebeský: Radek Chrobák!

Marek: Přichází náš kamarád Radek Chrobák, možná se na nás také podívá.

Chrobák: Čau! Jsem fotogenický?

Marek: Stejně jako toto sako i já jsem si připravil několik bodů, o kterých by se dalo mluvit, vpodstatě jsem sepsal vše, co již bylo v letošním roce řečeno, čili nemůže být již nikdy řečeno. Rozdělil jsem si naši činnost jako vždy do několika okruhů, škoda, že mě z té dálky nebude slyšet. Ono bude, ale trošku hůř. Umisťuji tedy….

Nebeský: Můžu?

Marek: Ano, rovnou.

Nebeský: Já se chci zeptat. Představujeme si to teda jako nějaký workshop, kdy ty teďka povedeš sekci a my se budeme zapojovat?

Marek: Je to rétorické cvičení na téma UNARCLUB

Nebeský: Ale…

Marek: …a téma k přemýšlení.

Nebeský: Ale jestli je tam ta interakce a nebo jestli to budeš říkat sám.

Marek: Ne, já si myslím, že budeme mluvit všichni.

Nebeský: Dobře. Čili fyzicky…

Marek: Možná, že se rozhodneme… Já uvedu vlastně problém a potom se rozhodneme, kdo o něm promluví nebo… a tak.

Nebeský: Já osobně musím reflektovat, že se mi špatně stojí. Že bych radši seděl, ale rozumím, že to není možné.

Marek: Hm. Dobrá. Tedy: První problém, myslím, je největší kolos v UNARCLUBU, - Dekadentní divadlo Beruška, vpodstatě jediný funkční orgán, v poslední době. Víceméně. To co, jsem učinil je, že jsem sepsal jako vždy všechna představení Divadla Beruška, k nim jsem si udělal své poznámky a …vlastně zřejmě já s Jirkou Nezhybou spíše … promluvíme o divadle a Jirka Nebeský dodá své podnětné příspěvky.

Abych to uved, než mi uletí papír… pokud mi neuletí včely. To byl příklad vtipu, jaký jsme letos hodně dělávali. Ale o tom později. Chci uvést tolik jen: V září loňského roku jsem se rozhodl svou intuicí, že letošní rok bude veleúspěšný pro Divadlo Beruška. Že nebudeme mít špatných představení a z toho ta veleúspěšnost. Vpodstatě myslím, že se mé rozhodnutí potvrdilo, až na dvě výjimky, asi dvě tři výjimky. Představení bylo celkem dvacet dva, čili v poslední době klasická šíře. Možná bych o druhý úvod požádal Jirku Nezhybu.

Nezhyba: děkuji. Já jako další herec Divadla Beruška se jenom připojuji k té nadhozené intuici Petra Marka a potvrzuji to, že letos Beruška skutečně zahrála hodně představení a až na výjimky to byly představení vpodstatě fakt dobré a myslím si, že i ty špatné ve výsledku nebyly zas tak špatné a jenom mám pocit, že Beruška nějakým způsobem… i když teda hrála tak často jak hrála, což je asi teda vůbec nejčastěji… je to tak, jo?

Marek: No je to tak stejně jak loni, myslím.

Nezhyba: No ale vpodstatě velice často, tak… Cítím tam už nějakou zvláštní roztříštěnost těch sil a toho směřování, protože během té doby jsme si vlastně absolvovali už odklon od hudby, přes klasická představení, přes představení experimentální, přes představení, kde se různě vůbec měnily naše uskupení. Hlavní jádro teda tvoříme vlastně tři – my dva s Petrem a ještě Prokop Holoubek, s tím, že občas hrál pouze Petr s Prokopem a v některých, teď nevím v kolika, snad ve dvou, hrál i Jirka Nebeský.

Nebeský: Asi jenom ve dvou, no…

Nezhyba: Já vlastně nevím, jako co bych k tomu dál dodal… ne dodal, ale … Petr tady má vlastně napsané ty představení. Jako já do toho jeho� seznamu jako nejsem schopen zasahovat, spíš možná by bylo dobrý, kdyby to prostě Petr �nadhodil a já bych k tomu možná zase něco dodal, protože…Nebeský: Jestli můžu, tak já nadhodím sám za sebe postřeh nějaký, abychom to trošku jako urychlili, protože mně připadá jako… mně připadá, že to tempo…Marek: …nestačí videokazetě a baterce!Nebeský: …a je to tempo solingenovské skor Takže já spíš… mně připadá, jak jsem zdálky, velmi zdálky sledoval to dění v Divadle Beruška, že… že tam dochází k jistému pnutí mezi tím křídlem… označme to “progresívní”, ale nedávejme tomu žádné plus mínus nálepky… mezi tím progresivistickým křídlem, které chce jít dál a které směřuje vpodstatě k nějakému dekonstruktivnímu představení, to reprezentujme Petrem Markem… já samozřejmě vím, že nepostihuju celou šíři těch představení…

Nezhyba: Dekonstruivistické….

Nebeský: Dekonstruktivní nebo dekonstruktivistické… ale to je celkem jedno. To, čemu se říkalo chvíli jako “Divadlo Přerov” nebo “Přerov”.

Nezhyba: Ale to už je opuštěno.

Nebeský: To Jíra tady říká, že je opuštěno a je to vlastně ta linie, kterou Jíra nemohl moc strávit, ale to si myslím, že je třeba nosný problém jako… střet kolem tohohle… ale jestliže to Jirka považuje za opuštěné a tudíž neaktuální, tak nevím…

Nezhyba: Já si myslím, že při posledním představení jsme se s Petrem dohodli vlastně na tom, že tento mo�del, byť zajímavý, je opuštěn, protože vlastně popíral ty základní principy improvizace, tudíž to, že hrajeme za sebe, ven, a tady šlo o vytváření situací trapných, záměrně trapných, o komentování vlastního průběhu, ty představení byly roztříštěné a vlastně hráli jsme, že hrajeme improvizaci, kde se to vlastně vytvářela pro mě umělost, do které jsem nebyl schopen proniknout tak, abych skutečně hrál. Myslím si, že takové představení může Beušce jenom jenom jenom neprospět.

Nebeský: Checheche.

Nezhyba: Ale nechal bych toto skutečně dál na diskusi…

Marek: Jenom doplním k tomu…

Nebeský: Petr!

Nezhyba: No…?

Marek: …že vlastně tenhle způsob, to vlastně… to můžem přesunout potom na kazetě dál…, že tenhle způsob divadla vlastně staví na přerušován toku neustálém…

Nezhyba: No!

Marek: …takže to vlastně neprospívalo té jedné linii Berušky, ve které se cítí Jirka Nezhyba dobře a já také, ale zároveň chci říct, že ten experiment je pro mě stále zajímavý a nosný, i když ne v takové podobě, v jaké jsme ho předvedli, vlastně.

Nezhyba: Já jsem tam řekl jako že ano, ale tam šlo skutečně o tu intenzitu toho náporu na diváky a vlastně vzájemné souhry, kdy to cítím, jako že to jde ze mě takhle (ukazuje) a že jsem to v té chvíli já, a byť třeba úplně blbej, hloupej, bez nápadu, tak prostě jsem to já, ano. Jo? Ale v tom hraní… já vlastně hraju to, že to neumím, nebo… dělám něco… já to nejsem asi sc�hopen dostatečně popsat.Marek: To necháme na později.Nezhyba: Necháme to.Marek: Já bych vlastně o té Berušce řekl, pro začátek, že tedy jsou tu… vlastně předběhnu to co jsme řekli: jsou tu vlastně dva fenomény, které Berušku poznamenaly vlastně nově. Je to fenomén Prokop Holoubek a je to fenomén Přerov. Fenomén Prokop Holoubek je nový člen Divadla Beruška a Přerov je nový experimentální styl Divadla Beruška. Ale… Podívejme se vlastně na ta představení a tam možná zjistíme… (k Nebeskému:) Nechceš rozebírat představení?Nebeský: Ne ne ne! Pojďme…Marek: Rychle?Nebeský: …neím jak jsme schopni to nějak stíhat nebo…

Marek: Já zkusím rychlý svůj nástin, jo? Jenom…

Nebeský: Já se prostě necítím, že stojím. Já už jsem unavený.

Marek: Rozumím.

Nebeský: Vy ne?

Marek: Ne. Já se nerozjel. Já jsem se ještě nerozjel.

Nebeský: Dobře. Tak jeď.

Marek: Tak. Zahráli jsme tedy dvacet dva představení. Já jsem si k nim poznamenal několik superlativů, neboť jsme letos podle mě zahráli: nejrychlejší představení Divadla Beruška, což bylao představení Revizor – druhá část vystoupení v Lipnici, rapovaný pokračování vlastně Kožichů z Rožnova, ale v mnohem staccatovějším rytmu a mnohem… tak… Potom nejpostmodernější představení – to bylo představení v Brně v továrně Vaňkovka, kde podobu představení opravdu hodně ovlivnil právě nový člen Prokop Holoubek, který má sklony ke koláži, přejímání a… a tak. Dále jsme zahráli ”divadlo krutosti”, jak si popisuji, v Šumperku, vzhledem k událostem à la Pøíjemný úder jsme zahráli představení Starosta Novák, kdy vpodstatě šlo o psychodrama Petra Marka za doprovodu bicích Jiřího Nezhyby a klarinetu Prokopa Holoubka. Petr Marek se vyzpívával ze své nenávisti ke “komunistické svini”. Dále. Zahráli jsme dokonce i představení… několik představení, která se vymykají tím, že v nich neúčinkoval ani Jiří Nezhyba a byla to představení.. jedno Prokop Holoubek a Petr Marek sám v Karviné, spíše performance – jmenovalo se Jan Cimický, Jan Jakub Ryba a Led Zeppelin – a potom také experimentální představení s novými, nebo spíš s náhodnými herci… jak se to řekne… konkurenčního divadla V soukolí. Představení se jmenovalo Soubor jednota se představuje, ve kterém hráli Petr marek, Patrik Hronek, Tereza Odložilová a Prokop Holoubek a soubor Jednota. Několik experimentů pod hlavičkou stylu “Přerov”, který vymysleli, ale na divadla v ne ideální podobě převedli Nebeský a Markem, proběhla – jedno ve Zlíně, také bez Nezhyby a potom jedno v Ostravě – vpodstatě bez Nezhyby, neboť mlčel. Poté následuje proměna stylu “Přerov” v něco čemu říkám “sofiteátr” – sofistikované divadlo a zahráli jsme představení Chtěl bych být potkán v Písku, které vycházelo z historie divadla a také představení či spíš performance, poslední představení tohoto roku – Euro Tel Aviv aneb Kostěj umírá poslední – v Praze v Roxy. Temný postmoderní “sofiteátr”. To možná vše ode mě. Kromě toho jsme zahráli ještě nejtemnější představení, kde neúčinkoval Jiří Nezhyba, byla to velmi podivná… bylo to podivné představení na vsetínském festivalu, z něhož Jiří Nezhyba pro špatnou náladu celého festivalu odjel a pro špatnou náladu celého festivalu se i představení neslo v duchu, jak jsem naznačil. A nejveselejším představením byl Sen všech lyžařek v chrudimském klubu Agora, což znamená… to slovo znamená… něco jsem si přečetl před týdnem a zapomněl jsem to, možná “prostor” nebo něco takového…

Hrubá: Agora?

Marek: A…

Nebeský: Agorafobie, no…

Marek:… To bylo…

Nebeský: Strach z velkých prostorů, no…

Marek: A to bylo zajímavé tím, že z počátečního velmi suchého, divácky naprosto nenapojeného představení se stala sranda použitím textů z dívčího časopisu Bravo. A vrcholem byla rudolfínská povedená jízda Len on. To je… vše.

Možná že k “Přerovu”, k “sofiteátru” nebo k Prokopu Holoubkovi nějaké připomínky…?

Nezhyba: No jestli mohu dát připomínku vůbec k věci… nevím, jestli to bude takhle vůbec rozčleněné, ale ten Prokop Holoubek… Já sám za sebe… Víme že dochází teprve k tomu, že se tak jako sžíváme s ním tak jako s hercem Divadla Beruška. A stejně tak jako dejme tomu já se s ním sžívám jako s člověkem a… Vůči jako předchozímu uskupení s Jirkou Nebeským v určitém slova smyslu není Prokop plnohodnotným hercem, hercem ztvárňujícím situace a vymýšlejícím situace, což se vlastně stalo několikrát… nebo dosáhlo takové míry, že Prokop to představení úplně jako vzdal a rezignoval i na to aby nás doprovázel třeba i hudebně a ztratil se někam a …

Marek: A příznačné dokonce jem že v oficiálních materiálech sám uvádím, že představení hrají Nezhyba a Marek a "hudebník" Prokop Holoubek.

Nezhyba: Aha, tak to možná ani jako já nevím.

Marek: Sám jsem si to uvědomil.

Nezhyba: Ale ono to tak vpodstatě jako je a myslím si, že třeba… že nám dvěma to nejvíce vyhovuje, pokud to představení není…

Marek: …dekonstruktivní?

Nezhyba: Dekonstruktivní. Představení v Agoře bylo opačným… prostě… a to bylo veselý.

Nebeský: A já jsem teda zažil potom představení na tom statku… na tom statku…, na tom punkovém festivalu Miš Maš, nebo jak se to jmenovalo, a tam Prokop jako velmi velmi dobrý a byl plnohodnotný a tam to najednou nějak jelo, tam to najednou nějak…

Nezhyba: No tady jde možná o tu dobu, protože když si představím sám sebe v prvních třech letech Berušky, tak to bylo mnohem horší než to co prostě předvádí a je schopen předvést Prokop.

Marek: No a myslím, že ani není nutné se bavit o tom, že Prokop Holoubek prostě není… není herec toho stylu vlastně, který Divadlo Beruška po léta pilovalo. Že je herec právě toho kolážovitého stylu. Takže vlastně pnutí nastává těchto dvou boxujících se momentů a jsem zvědav, co z toho vyleze. Proto vlastně jedou dvě linie v současnosti stále v divadle, nevím jak teď… ta soustředěná a ta… klopýtavá. Možná že o Divadle Beruška by to mohlo být vše… uvedeme, že poslední představení přenášeli internetem, že to zřejmě nikdo neviděl, protože ta adresa byla dost… bez informací… a… Možná zajímavý mi připadal "sofiteátr", ale (smích)… nevím co o něm víc říct. No prostě: přál bych Divadlu Beruška víc hutnosti, víc myšlenek… a to především.

Nezhyba: Já se k tomu připojuji…

Nebeský: A já souhlasím.

Marek: Můžete někdo vést klidně dál diskusi, jestli chcete. Jestli ne, tak … nemyslím o Divadle Beruška jako… myslím…

Nebeský: Jo…

Marek:…celkově.

Nebeský: …já osobně musím prostě říct, že já se necítím… mně… nevím.. já se… nejsem…

Nezhyba: Myslím, že právě všichni cítíme vážnost této chvíle, že prostě je to jedenácté výročí, máme schůzi a je třeba prostě nějakým způsobem prezentovat…

Nebeský: Ne, mně připadá… mně připadá smutné se bavit o tom tak jakoby jenom…

Nezhyba: …oficiálně?

Nebeský: Ne, jenom ná… ná… náčrtově, že si myslím, že je tam spousta věcí, o kterých by se jako…

Nezhyba: No ale…

Nebeský: …když mluvit…

Nezhyba (skáčou si do řeči): No ale asi na to není prostor.

Nebeský: …tak hlouběji…

Nezhyba: Pro to není tady prostor.

Nebeský: …ale není právě prostor. No tak to mně právě jaksi…

Marek: Ono možná…

Nebeský: …smutné připadá.

Marek: …já bych dal prostor posléze v diskusi, protože vpodstatě teďka suplujeme ten oficiální projev.

Nebeský: Jo, dobře, dobře. Takže výčtový.

Marek: Poté bych dal diskusi a podle baterie a podle našich baterií budem pokračovat.

Nezhyba: No já třeba… já sám… mě třeba nenapadá téma tak zásadní, abychom o tom dále něco rozebírali, byť jako témata vlastně mě napadají. Jako je to úplně debilita, teďka si protiřečím, ale… tady teda je… jsou ještě další věci…(nesrozumitelné) … na tebe, Peťo…, jsou filmy…

Marek: Tak já jedu!

Nezhyba: Jsou filmy…

Nebeský: Tak jo. Pojeďme!

Nezhyba: Jsou filmy… Takže teďka dejme tomu třeba filmy.

Marek: Ano. Filmová tvorba již skoro zhynulé společnosti UNARFILM je nečetná letošního roku. Vpodstatě stále roztočen film Láska shora, který s UNARFILMEM má vlastně společného jen kultovního režiséra Petra Marka, kultovní automobil a několik situací, citovaných přímo z filmů UNARFILMU, neboť mně osobně, protože já ten film režíruji, přišlo velmi zajímavé vytvořit si vlastní geograficko-filozofický prostor v Hranicích na Moravě, kde se budou již i v následujících letech odehrávat tytéž momenty na týchž místech, přisouzeny myšlenky, aby mohly být rozvíjeny.

Nebeský: Jak rogalistu…

Marek: Proto jen rychlá výčta: stopařství se od nyní bude natáčet na cestě na Ostravu…

Nebeský: Kde se natáčelo stopařství ve filmu…

Marek: My Life Opodál?

Nebeský: Ano.

Marek: Tam.

Nebeský: A kde se natáčelo stopařství v Mých milých dětech?

Marek: Bohužel dří… na cestě na Ostravu, ale ještě před Hranicemi…

Nebeský: Aha…

Marek: Takže to je úlet, ale není. Potom záběry na… záběry z jedoucího auta se rozhodně budou natáčet kolem drahotušského letiště…

Nebeský (souhlasně): Hm.

Marek: …jinde to skoro nejde. A především z bytu Marků se natáčejí všechny symbolické záběry. Z okna.

Nebeský: Souhlasím. V tom souvislosti se ptám, co se stane s kinematografií, když…

Marek: Když se odstěhuju!

Nebeský: …když opustíš svůj byt?

Marek: A to je téma na poslední bod. Takže Láska shora. Poté vznikl… nebo vzešel nový podnět k novému pokusu o nový film, který já jsem pracovně nazval SATORRI, i když máme… vymyslel jsem pro něj nedávno nový, lepší název, možnás ho vymyslel ty se mnou… zapomněli jsme… A…

Nebeský: Mluvíme o tom filmu, který jsme začali natáčet o prázdninách?

Marek: Ano. A to je film, jehož natáčení trvalo dva dny, myslím, a opět se přerušilo, nevíme, jestli se pokračovat bude nebo nebude… nikdo neví…

Nebeský: Jo, nevíme.

Marek: Áááááááá!!! (křičí a honí vzduchem kroužící poznámkový papír) Takže tento film je zajímavý využitím metody homevidea a hypercivilizmu, ale také konfúzemi během práce, kdy vlastně nikdo nevěděl, co natáčíme a snažíme se to postupně proměnit v náš prospěch, myslím. Padl tu také návrh na "vykolejený" syžet… a to je všechno, co o tom mohu já říct asi.

Nebeský: Já se dívám do tvých papírů a jenom chci připomenout, že vznikl nápad udělat "Hranické Koyaanisquatsi", což by nemělo zůstat utajeno.

Marek: Vzhledem k tomu, že Jiří Nebeský už k tomu složil hudbu, ano. Byl to hranický pseudoduchovní film, pseudoparodie na duchovní film, inspirována tvorbou mladých…

Nebeský: …talentovaných…

Marek: …talentovaných žáků našeho sdružení. S tím souvisí i splupráce Petra Marka a Jiřího Nebeského na zatím… ne, na filmu WOOP tvůrčí skupiny WOOP. Herecká spolupráce. Já za sebe, jestli teď budeme mluvit třeba o SATORI, zatím… budeme? Chceš něco povědět?

Nebeský: Ne. Jako… vlastně bych chtěl, ale strašně se to sere, jak je to rozsekaný, že se to má jakoby vyjmenovat… (nesrozumitelné) …nevím…

Marek: Ale můžeš teďka o tom mluvit. (a k Nezhybovi:) Ale teďka Juro nebudeme slyšet!

Nebeský: Ale já nevím jako, co bych k tomu teď řekl.

Marek: Tak teďka nebudeme.

Nebeský (souhlasně, ale smutně): No…

Marek: Tak já ještě zmíním ještě, že jsem seřadil své čtyři filmy do takzvaného… do takzvaného "intimního cyklu DOMA ČISTÍM VELKÉ VĚCI", jsou to filmy Dříve než…, Všechno na Mars!, Film Petra a Film Marka - Svět hlemyzu (1.část)…

Nezhyba (dusí záchvat smíchu)

Marek: …a také jsem spolupracoval na multimediální show ve videoworkshopu na International Youth Camp 2000 - The Source Of Europe ve Žďáru nad Sázavou. Učil jsem tam videotvorbu jako následovník Víta Janečka. A jediný vlastně hotový film z letoška je před týdnem… před týdnem dokončený amatérský film, parodie na amatérský styl s názvem "České Pulp Fiction a Blair Witch", který vznikl v zatím nepojmenované tvůrčí skupině, již tvoří Petr Marek, Prokop Holoubek, Janek Palát a Magdalena Hrubá. Film kromě laciné parodie na amatérské filmy přinesl i nový… nový moment… nový moment, který, podobně jako ve filmu SATORI již probleskuje… hyperhomevideo, tak podobně již v tomto filmu se objevují náznaky něčeho nového, čili… výzkum pokračuje.

Nebeský (souhlasně): Hm.

Marek: Chceš k tomu něco dodat?

Nebeský: Jak vidím, tak potom je tam už jenom hudba. Nebo skoro jenom.

Marek: Vpodstatě jo. Promluv o nových médiích.

Nebeský: To je to… Internet?

Marek: No!

Nebeský: No já bych chtěl říct, že vlastně už na minulé schůzi jsme si mohli, ale myslím, že jsme si nepovídali o tom, že v průběhu… v průběhu doby, myslím, že na začátku loňksého roku 1999, se UNARCLUB dostal do styku se sítí sítí a začal pracovat na internetové prezentaci sebe sama, v srpnu…

Marek: Hovořili jsme o tom.

Nebeský: …v srpnu devadesát devět… Petr říká, že jsme o tom hovořili, takže vlastně nemá cenu něco dodávat, ale v srpnu devadesát devět, čili nedlouho před loňskou desetiletou oslavou, jsme začali s Petrem pronikat do tajů jazyka HTML a potom v průběhu roku já jsem nezanedbával a dále jsem šmejdil a dotvářel svoje schopnosti… ale to není teďka tak podstatné… Podstatné je, že na internetu je přístupno spousta věcí, podstatné je, že já jsem vpodstatě za poslední rok nevydal nic až na jednu sbírku a vlastně mě strašně baví publikovat ty věci na internetu, a že ten internet poskytuje takové indeální prostředí pro dlouhodobě dotvářenou… dlouhodobě dodělávaný projekt, takže mně připadá, že možná díky němu jakoby jednou vznikne… vznikne to, co jsme chtěli realizovat v nějaké papírové podobě, něco jako Dějiny UNARCLUBU nebo něco… něco…

Marek: Souhrné dílo…

Nebeský: …něco souhrného, takže to nám možná ten internet tím, že se na něm dá pracovat pořád jako postupně a pořád je přístupný, tak možná… A… to je všechno o nových médiíchj. Ale já můžu možná promluvit o hudbě!

Marek: Ano.

Nebeský: Tak já tady vidím Scalders!

Marek: To je Králíček plays The Scalders

Nebeský: Samozřejmě, Králíček plays The Scalders… Podařila se taková nádherná věc: Petr Marek alias Králíček, připomeňme si, že působí v Hranicích od roku devadesát čtyři, tak vlastně vytáhl z hudebních sejfů a archívů nahrávacích společností několik speciálních nahrávek dua Scalders, které působilo v Hranicích od roku osmdesát osmd do roku devadesít jedna, tvořil ho právě jmneovaný Petr Marek - tehdy ještě jako Petr Marek - a Jirka Nezhyba - tehdy jako Jirka Nezhyba - a oni spolu nahráli osm dlouhohrajících kazet a Petr Marek vybral, domnívám se, dílem ty nejhorší, dílem ty nejlepší skladby dua a ve velmi nových předělávkách je umístil na jeden disk, kterrý se teda jmenuje Králíček plays The Scalders a já osobně jsem s tou deskou velmi spokojený, bohužel jsem neměl možnost ji už dlouho slyšet, ale velmi se im líbila, a zaujal mě tam tedy ten moment, že jaksi ta hudba, kterou jsme poslouchali na konci osmdesátých let, takový ten popmetal, že najednou v těch devadesátých letech nebo na konci těch devadesátých let je vlastně strašně jednodnoduše a strašně snadno napodobitelný, jakoby v té své nejvěrnější podobě. Těžko se to vypráví bez poslechu toho materiálu, ale jako by… předpokládejme, že stejnou logikou za deset let bude velmi snadné napodobit současnou třeba houseovou scénu, jaksi v tom…

Marek: Doma přes telefon!

Nebeský: …doma přes telefon! Něčím velmi snadným. Vytvoří to velmi věrnou kopii těchto nahrávek. Ale to asi neení na té desce nejpodstatnější. Myslím, že…

Marek: (skáče do řeči): Já…

Nebeský: ..ta deska…

Marek: …jestli můžu něco dodat ještě…

Nebeský: No…

Marek: Já bych rád dodal, že ty úpravy těch skladeb jsou z poloviny… stejně jako jsou tam špatné a z poloviny velmi dobré skladby Scalders, tak z poloviny jsou to úpravy pietní…

Nebeský: Hm.

Marek: …vpodstatě tak, jak bych si představoval že Scalders, kdyby měli tu možnost, by to tehdy nahráli a z druhé poloviny jsouo to tedy "pomsty" či rozvinutí.

Nebeský: Mně to připadá jako rozvinutí, já já… jsem… kromě teda té jedné popmetalové skladby…

Marek: Mužík. Mužík.

Nebeský: …nevím, to byl Mužík nebo…

Marek: Co to bude za píseň.

Nebeský: Co to bude za píseň, tak já jsem s tím byl velmi spokojený a připadalo mi, že je to dobrá pocta Scalders

Marek: Tady bábovka…

Nezhyba: Lidi na balkóně.

Marek: Máme bábovku!

Nebeský: No a jestli můži teda ještě dál mluvit o hudbě, tak tady je napsáno PREDNISOLON - J. Já chci říáct, že Doktor a Dement už dva roky nenatočil žádnou dsku, ale letos se sešel, aby natočil skvělou desku, dostala název PREDNISOLON - J a ta deska není dotočená. My jsme vlastně natočili materiál, z kterrého se zdá životaschopným asi jenom dvě nebo tři skladby a ta deska si říká o dodělání. Ale já myslím, že právě u Scalders je jakoby ten princip "satori", ten satoriprincip tvorby nějak ztělesněn už od začátku, že S… ehm… Kakaduo tvoří opravdu jaksi když je co říct, když je jak to udělat a to, že teďka dva roky nic nevzniká, tak je to pravděpodobně prroto, že je tady nějaké sterilní… nějaká sterilní oblast a já si myslím, a u Kakadua se to mnohokrát potvrdilo, že jakmile přijde ten moment jako naplnění tématického a instrumentálního, tak se to zase dostane ven. A v téhle souvislosti mě napadá, že v poslední době se vlastně věnujeme právě práci s prorogramem, kterrý si říká Note Worthy Composer a je na adrese noteworthycomposer.com přístupný v sharewareové verzi a v… na ní… na tomto programu… na tomto software se pokoušíme skládat hudbu za pomoci těch nejprimitivnějších podmínek, jakými jsou notové linky, noty, vybírání nástrojů a je to strašně zajímavé poslouchat, jak každý zvlášť vlastně přistupujeme k tomuhle… k této možnosti skládat hudbu a já věřím, že se podaří dotáhnout do konce ten projekt, který by měl k jedenáctému výročí vzniknout a to je právě dlouhohrající nahrávka právě řekněme vážné hudby, vzniklé touto elektronickou cestou, ale nebude to vážná hudba, to už dnes mohu s jistotou jaksi potvrdit.

Marek: Jen poznámka, že … vypadá to, že se mluví dále o skupině Kakaduo, ale tohle už…

Nebeský: Ne ne ne ne ne ne ne ne!

Marek: …už se hovoří o skupině UNARCLUB…

Nebeský: Ano ano!

Marek? …protože nba těchto nahrávkách spolupracuje samozřejmě i Jiří Nezhyba, hlavní tahoun skupiny UNARRCLUB.

Nebeský: A já ještě chci říct, že jsem zažil nádherný prostě… osobně to byl strašně občerstvující pocit, když jsem teďka slyšel prostě vlastně nepublikovaný kousek nahrávky DÍKY, ZAZOBANÍ HOŠI!… je to závěrečná improvizace… to je deska z roku devadesát sedm nebo osm? Já se obávám, že sedm dokonce.

Nezhyba: Sedm.

Marek: Já se musím přiznat, že něco tak jako plné energie jsem od nás už strašně dlouho neslyšel a strašně rád bych… velmi horuji…

Marek: Tos nebyl dlouho v divadle.

Nebeský: …velmi horuji natočit ještě rockovou desku v naší trojsestavě, minimálně jako rozloučení s Hranicemi. Myslím si, že by to bylo zase velmi jiné. A velmi, velmi jiné. Hm… A tady je ještě Loděnice!To jsme hráli letos?

Marek: No, to jsme hráli letos, ano.

Nebeský: Fakt?

Marek: To bylo v září. Nebo v listopadu nebo v říjnu.

Nebeský (nevěřícně): Jo?? No a tak k tomu mluv ty, ať…

Marek: Tak promluvím já. Vlast… Jediné živé vystoupení nějaké hudební fdormace pod názvem UNARCLUB vzešlo z podnětu Koncertu pro hranickou Charitu…

Nebeský: Anó, anó!

Marek: ...kde vystoupila trojice Holoubek - Marek - Nebeský se zcela novým improvizovaným programem, založeným na předtočených hlasových smyčkách a blížící se velmi experimentální scéně vůbec.

Nebeský: No…

Marek: No… to… A považuji… Tato nahrávka, čili živý… živý koncert… POvažuji ji za zřejmě nejlepší hudební záznam v UNARCLUBU - myslím kompaktní album či možná že jenom živé vystoupení, ale rrád bych toto rozvíjel a toto mám rád.

Nebeský: Já nemůžu se než… připojit.

Nezhyba: Já bych to rád slyšel.

(Nebeský a Marek se smějí)

Marek: Už je to na CD, můžeš kdykoli přijít, pustím ti to. Ehm… Nevím, proč je tady napsáno "Zničení skladeb"… Mám tady poznámku "Zničení skladeb" a nemůžu si vůbec vzpomenout, co to znamená!

Nebeský: …co jsem tím dneska dopoledne myslel!

Marek: No… To jsme psal dneska dopoledne… zničení skladeb... Jé, ano, vím! To bylo k UNARFILMU. Omylem jsem zničil začátky originálních mastersestřihů filmů My Life Opodál a Moje milé děti! U Mých milých dětí tolik škody nenastalo, u My Life Opodál nastala vpostatě nenahraditelná škoda. Ne…

Nebeský: Ty zmrde, kolik toho chybí?!

Marek: Je to proto, že jsem dostal za úkol vytvořit kopii pro Nárrodní filmový archiv v Praze a při přehrávání jsme použil video, které mi sežralo začátky obou kazet, na každé kazetě je asi pětesekundový…

Nebeský: Ahááá…

Marek: …kaz, to je vše. A možná, že by stálo za to… Jirka Nezhyba se mohl vyjádřit k tomu, co Scalders, ale.. Možná, že by stálo za to teď pohovořit o politické činnosti…

Nebeský: Ano! Ano Ano!

Marek: …která vlastně pokryla první tři měsíce loňského unarského roku… nejméně.

Nebeský: Mám snad já mluvit o tom?

Marek: Zahovoř! Nebo mohl by i zahořet Jirka Nezhyba, který právě je…

Nebeský: Já se…

Marek: …tím, kdo ...
Nezhyba: Co?

Nebeský: …celé dění sledoval zpovzdálí…

Marek: …jak tvrdí. Nebo… pohovořte kdokoliv.

Nezhyba: Já to tak tvrdím, protože to tak je, a teďka jak to tak nějak jako poslouchám, to všechno, tak je mi z toho tak nějak jako smutno, že už tady prostě nejsem.
Nebeský: Ale ty tady jseš! ty jediný tady perspektivně jseš!
Nezhyba: No prostě, že už nejsem s Hranicemi svázaný tak jako už sedm osm posledních let, ale tak jako že už... myslím to životně tak nějak, že zatímco kluci vlastně zůstávali dále v Hranicích, zatímco Petr se vrátil z Prahy do Hranic na výkon civilní služby, já jsem byl vyoutovaný a můžu říct, že jsem měl vlastně veliký problém se do té kauzy piča Novák a věcí kolem Příjemného úderu jako skutečně ponořit, protože jsem ty problémy necítil tak vyostřeně, protože jsem je prostě neprožíval jako... jako nehraničák. Ách to... Jestli jako teďka bychom měli říct, o co vlastně šlo, tak šlo o to, že skupina, která původně vznikla jako Příjemný úder, bez...
Marek: Ja jsme si loni na podzim slíbili, že příště se tu setkáme jako politická skupina, a zatím jsme nevěděli...
Nebeský: ...jak to ještě uděláme...
Marek: ...proti čemu se bude bojovat, záhy nastoupil problém.
Nebeský: Ale já můžu říct, že... protože jsem byl v samém epicentru této záležitosti, tak že on ten náznak..
Marek: On to epicentrum tvořil.
Nebeský: Mým zadkem je epicentrum. A já jsem ten náznak zaregistroval už dřív. My totiž jsme hráli o vánocích devadesát devět... devadesát osm! ...jsme hráli koncert v Loděnici. Byl to mimořádně povedený a mimořádně temný koncert. A my jsme ho zahajovali s plakátem s přeškrtnutým pičou Novákem. A uvědomujete si, že jaks tady latentně pořád bylo přítomné to, že tento muž je nám nesympatický.
Marek: Ano.
Nezhyba: No...
Nebeský: No ve větší či menší míře...
Nezhyba: No tys to tak tlačil, jako...
Nebeský: ... no mylsím, že všichni jsme byli jako rozhořčeni pohledem na tuto figuru Marek: No my i koncert v ... v Uměleckém pokoji byl provázen rovněž tímto plakátem!
Nebeský: No, o tom...
Marek: Nebo je to tento...
Nebeský: ...jsem mluvil...
Marek: ... koncert, říkals...
Nebeský: Jo, o tom...
Marek: ... říkals v Loděnici.
Nebeský: ...v Loděnici, pardon...
Marek: Tys říkal Loděnici.
Nebský: Ano.
Marek: Pardon. Tak já jsem si to spojil, že jsme měli dva koncerty a to není pravda.
Nebeský: Ne, ale já chci říct, že teda když už jsme se tady loni scházeli, tak to bylo už po tom, co jsme jako..., co jsme...
Marek: ... jsme si vytvořili podhoubí nenávisti...
Nebeský: ... což bylo už dost vytvořeno...
Marek: ...k fotografii, k fotografii...
Nebeský: Ale já už jsem byl dokonce po osobní zkušenosti z rozhovorování s panem starosta... Ale objasněme si tedy o co jde, a úplně velmi krátce, protože o tom je spousta materiálů. Došlo k tomu, že chování hranické radnice se nám jevilo jako mimořádně komické, kdyby bylo čemu se na tom smát. A proto jsme se rozhodli reagovat sami sebou. A řekli jsme si, že to tak nenecháme. A postavili jsme se proti některým činům hranické radnice. Dnes je to tak, že uplynulo půl roku...
Marek: Jsme za šašky a ...
Nebeský: Jsme za šašky, ale: V jedné věci si myslím, že jsme dosáhli svého... Ve dvou věcech jsme dosáhli svého: Jedna se jmenuje "Christel dál sedí na svém zadku, na svém místě", druhá se jmenuje, aniž to bylo naším přímým účelem...
Marek: Mažoretky jsou v prdeli!
Nebeský: Podařilo se nm zapůsobit tedy tak, že mažoretky v prdeli umístěny Přerov a... proto také divadlo Přerov, možná... Ale jinak si myslíme, že situace je nešťastná, a je nešťastná mimojiné také proto, že nikoli v souvislosti s kauzou, ale jaksi těsně po jejím doznívání, došlo prostě k tomu... vlastně ve chvíli, kdy kauza dostávala nový rozměr tím, že byl vyhozen ze svého místa Petr Vystrčil, tak v ten moment prostě přišlo rozhodnutí firmy Philips, že vybuduje svou megatovárnu v tomto ubohoučkém malém městečku a zlikviduje ho tím. A toto rozhodnutí jaksi zamíchalo, aspoň pro mě subjektivně, těma kartama natolik, že... že jaksi naše... naše politická pozice se stala jakoby spornější. Že prostě najednou jsme... najednou stojíme tedy proti tomu hnusnému hnus, který ovšem tedy jaksi ekonomicky ty Hranice pozdvihne někam do prdele, no. teď.. já... motám páté přes deváté, ale...
Nezhyba: Já ti rozumím.
Nebeský: ...ale souvisí to velmi podstatně s těma věcma, ale...
Marek: Já to cítím právě v tom momentu s tím Philipsem a s tím Vystrčilem přesně... moment hlavního zmatení Příjemného úderu, který jako byl vrcholem psychického vyčerpání... Příjemného úderu, které...
Nebeský: Hm...
Marek: ...které vrcholilo, a v té době vlastně došlo k jakémusi vymáčknutí vimrlete a ...
Nebeský: Já, jestli můžu, ještě... jeden smutný velmi... velmi věc... jaksi, že tam v té situaci s tím Vstčilem, mě to najednou strašně zamrzelo, že vlastně...
Nezhyba: ...se nic neděje.
Nebeský: Jako ne, že ten Vystčil vlastně... že... jemu je to vlastně jedno, protože... a tady působí to, že mu to subjektivně fakt bylo jedno, že on byl vlastně rád, že vypadne z toho místa, do jisté míry. Čili tam se seběhly dě věci: jako by byl vyhozen neprávem, vyhozen hajzly, ale nevadilo mu to, tudíž se ve věci nechtěl nějakým způsobem angažovat, to... to najednou byla smutná situace, kdy já jakoby... jako stojím na straně toho Příjemného úderu nebo prostě ten Příjemný úder se jakoby nějakýma, aspoň směšnýma krokama nějakýma, snaží jakoby zastat toho Vystrčila, ale on o to vlastně nemá zájem, ať už ho k tomu vede cokoli, a tady najednou... mně to připadalo blbé...
Marek: A já dokonce sám za sebe cítím, že jsem se pouze flákal v té době, že jsem... že jsem neudělal vlastně nic pro to, abychom dali společně něco najevo.
Nebeský: Já jsem akorát v souvislosti s tím Vystrčilem převyprávěl to, co se odehrálo na tom zastupitelstvu, a vzápětí už jenom přišlo to, že teda Vystrčila opravdu vyhazují, a týden potom byl Philips umístěn do Hranic, čili ta kauza jako vyšuměla a piču Novákovi se to podařilo tedy dokonale, no.
Marek: A proto vlastně letos k výročí na... se... stále vlastně myslím, že by bylo dobré obnovit činnost Příjemného úderu, minimálně připomenout voličm jejich povinnosti za tři roky, nebo za dva a půl roku, a ... jen tak pracovat na povědomí. A to je... to je.. můj pocit vlastně z nyní. Cítíl se opět politicky našpulen, nevím, jak dlouho mi to vydrží, zvláště jestliže také odcházím z Hranic jako Mgr. Nezhyba...
Nebeský: ...již zde předznamenal před osmy lety. No... mně je z toho smutno, že dneska jsem se to dozvěděl, připadám si jako ve filmu Hard Core Logo... jsem se dozvěděl, že Petr Marek odchází do Prahy brzo, a já jsem pro každou politickou...
Marek: ... špatnost...
Nebeský: ...angažovanost a bojovat proti zrůdám na městském úřadě... co bude dál se uvidí, no... tak si myslím, že příští rok bude možná jako ten... ten kritický, no. Ten letošní byl jako svým způsobem kritický... ale už asi posledních pět let je svým způsobem kritických, ale nikdo neví... já nevím co se bude dít, ale chci vyjádřit hlubokou trému, roztřesení ve svém srdci...
Marek: ...vůči následujícímu životu...
Nebeský: ... vůči následujícímu životu.
Marek: K tomu se mohu slavnostně připojit také, zároveň cítím moment svobody, čerstvě nabyté po třech dnech.. vlastně po dvou dnech od zakončení služby u, nikoli zelených, ale přesto šulanů na civilní službě v městském kině v Hranice, kde jsem zjistil něco o fungování institucí, obohatilo mě to a proto bych se také rád prosadil o nezívající přístup a spíš vyzývající.
Nebeský: Do boje, hoši!