První vydání Svěžího vánku bylo provedeno v pěti sešitech, na jejichž obálkách byl umístěn doprovodný text a obrázky:

 
 

S E Š I T / 1

 
 

(Hranice, Nakladatelství Kulturního sdružení Unarclub LS†D 14. února 1994)

Cyklistika je sport jako každý jiný. A nejen proto byla našimi chlebodárci bezmála osmdesát let opomíjena. Unarclub tedy své roboty pověřil vyplněním této “dlouhé” mezery, kteří na to přistoupili a jehož výsledkem je tato kniha, jejíž první sešit právě v rukou držíte. A to ještě bude mít tento sešit k sobě další čtyři sešity, tvořící jejich úplný obsah.

Děj je v malém městě na východě Čech, kde má život trojice postav hrdinů. Nejblíže stadionu bydlí Ludvík, o kousek dál pak upjatý Radek a nejdáleji Honza, trouba.

Co se stane, když do jejich života vstoupí páprda? Jak se vyrovnají s novou situací? Pomůže jim setkání se čtveřicí krásných dívek?

SVĚŽÍ VÁNEK je pokusem o první skutečně trapný román v rudolfínském stylu. Sympatičtí hrdinové se ocitají v různých nepříjemných situacích, jimž ale čelí zajímavým humorem. Dokáží tak pro sebe vytěžit i z těch nejnevinnějších okamžiků jejich skryté kouzlo.

* * *


Kresba © Jiří J. K. Nebeský, 1994

* * *

Nabrousil na chodbě vrazil do Jany, která zrovna nesla pláště z prádelny a nemohla se jich stále dopočítat. Trenér jí to teď zkazil úplně.

-Promiňte!, vykřikla polekaně a vše, co nesla, jí popadalo na podlahu. Nabrousil se také snažil omlouvat a naznačoval, že jí se sbíráním pomůže. A už klečel a natahoval se po nějakém rukávu, když mu z kapsy na podlahu padlo něco stejně bílého jako byla vypráním krásně obnovená barva plášťů.

První si toho všimla Jana. Nejdřív ji napadlo: Úplatek! Chce mě podplatit, abych neřekla, že jsem se ho lekla! No ale..., jak to věděl? Nebo teda s sebou pořád nosí takovéhle obálky? Pro každý případ? Nebo mi chce naznačit, že mu já mám něco dát?

Snažila se dělat, že to nevidí. Jako druhý si toho všimnul Nabrousil:

-Jé, vida. Já věděl, že jsem na něco zapomněl!

Natáhnul se po obálce. Svěží vánek venku příjemně zahastrošil. Nabrousil potěžkal věc v dlani.

-Vidíš, dokonce pro mě můžeš něco udělat. Hoď tenhle dopis Tumlířovi do jedničky, já ti to klidně můžu vzít cestou do skladu, stejně tam musím, už jsem tam měl nějakou dobu být.

* * *

Pestrá paleta dokonale smíšených pocitů

je SVĚŽÍ VÁNEK

PODZIM, O JAKÉM JSTE JEŠTĚ NEČETLI!


 
 

S E Š I T / 2

 
 

(Hranice, Nakladatelství Kulturního sdružení Unarclub LS†D 28. února 1994)

Na východě Čech je jedna z mnoha zcela obyčejných zdravotnických škol. A pilně se v ní studuje. Žákyně a zřídkakdy snad někdy i možná také žáci se učí anatomii, somatologii a další velmi náročné předměty, z nichž zvláště některé byly našimi chlebodárci bezmála třičtvrtě století opomíjeny. A proto Unarclub pověřil své roboty, aby provedli o tom napsání románu v pěti sešitech. Tak se před námi objevuje osud dcery sportovního lékaře a dvojice jejích stejně krásných vrstevnic - spolupracovnic Filipa Baliny. Jestliže on je skutečný odborník, znamená to, že tyto dívky jsou pro zdravotnictví ztracené?

Jeho dcera jim v tom nepomůže. Udělá to ale někdo jiný? Kdo by se chtěl denně otravovat se zkumavkami a vařit mu kávu?

Chce to spoustu nervů a volný čas, který vám nikdo nemá právo vzít.

SVĚŽÍ VÁNEK je pokusem o první skutečně trapný román v rudolfínském stylu. Nádherné hrdinky se ocitají v různých nepříjemných situacích, jimž ale čelí přirozeným půvabem a jemným humorem. Tak jako vy.

* * *


Kresba © J
iří Y. H. Nezhyba, 1994

* * *

NETRADIČNÍ ALTERNATIVA

V sobotu 23.září se v kulturním domě Orlice konalo vystoupení divadelního kroužku "Pierot" s názvem “TECHNOJEM”. Představení začalo příjemnými písničkami sympatického folkového dua. Akustika sálu nebyla příliš vyhovující, což ovšem jistě není tajemstvím pro ty, kteří sem alespoň občas zavítají. Je škoda, že se v našem městě pro akce podobného typu nenajde technicky vhodnější a také příjemnější prostředí. Snad se toho ujmou ti správní lidé na Městském úřadě.

Hlavní náplň představení tvořila série zdařilých podobenství o dnešním světě, ve kterém je člověk ohrožován nejmodernější technikou, z níž má i užitek. Ale jak se říká, druhý sluha, ale špatný plán. To platí i obecně (a nejen o tomto představení). Opravdu působivě vyzněl závěr, kdy promítání Chaplinova “Diktátora” přerušil inscenovaný výpadek elektrického proudu.

Mladí divadelníci ukázali, že lze s nadhledem hovořit i o složitých otázkách. Jen mi na závěr chybělo něco optimistického, protože jsem čekala ještě nějaký hezký “kousek” od sympatického folkového dua, kdy bych si mohla zavzpomínat na večery svého mládí, strávené u doutnajících táboráků. V přírodě!

Jana Krausová, učitelka

(Naše město, r. III, č. 38, s. 5)

* * *

Nic se nestane, když tady nebude

SVĚŽÍ VÁNEK.

RYCHLÁ KOLA VEZOU SMRT!


 
 

S E Š I T / 3

 
 

(Hranice, Nakladatelství Kulturního sdružení Unarclub LS†D 14. března 1994)

Naše vlast má historickou tradici ve sklářském průmyslu. Už od dob gotiky byli všichni skláři boháči. Brýle se u nás vyrábějí už od 18. století tohoto století. A proto Unarclub pověřil své brýle k napsání tohoto díla, jež bude vycházet pomalu v pěti sešitech. Pan Tamánský chtěl patřit mezi ně? Vydělával si tak na živobytí? Vydělával?!?

Hrdina se také mění, když ostatní jen přihlížejí. Je rasismem už pouhé, když budeme fotit černocha?

SVĚŽÍ VÁNEK je pokusem o první skutečně dokonalý román, že kdo má všech pět (sešitů) pohromadě, je “Boháč sklenářem”. Kde je? Člověk není loutka v rukou surových sportovců, dokud se aspoň jednou nezamiluje.

* * *


Kresba © Renata Vinklerová, 1994

* * *

MILÝ RADKU!

Milý Radku,

chtěla bych Ti napsat, jak moc mi záleží na tom, co...

(I. verze)

Milý Radku!

Připadám si jako dočista blázen, vůbec se neznáme a já vždycky, když Tě vidím, mám takové zvláštní tušení, že se k sobě hodí...

(II. verze)

Radku!

Na rovinu...

(III. verze)

Ahoj Radku!

Možná Ti to připadne divný, ale tenhle dopis jsem musela napsat. Už delší dobu tuším, že doktor Balina...

(IV. verze)

* * *

Váš život, jak si ho přejeme vidět

Je SVĚŽÍ VÁNEK.

Sportovci, kterým je už všechno jedno!


 
 

S E Š I T / 4

 
 

(Hranice, Nakladatelství Kulturního sdružení Unarclub LS†D 28. března 1994)

Jméno Ludvík je z těch, která dnes v kalendářích ztěžka najdete. Minulých takřka tisíc let se tomuto jménu dařilo pouze v kruzích boháčů a podobných lidí, teprve totalita umožnila přístup širší cyklistické veřejnosti k těmto jménům.

Kdo se skrývá pod rouškou tmy, když v záblesku slunce uvidíte ráfek?

I o tom je román, který vzešel z integrovaných obvodů robotů, jež sestrojil Unarclub v průběhu let.

Ludvík Sunař má problémy doma i ve škole, pomohl by mu robot? Bylo by krásné, kdyby za něj ráno vstával na trénink, kdyby dokázal ukrojit chleba, promluvit vlídné slovo s matkou, tedy kdyby se v něm probudil cit jako v Ludvíkovi. Není-li robotem hatí to všechny plány, které s ním František Nabrousil má.

* * *

NÁŘEK RADKA TUMLÍŘE
(středa, kolem 21 h)

NEŠTĚSTÍ

Žádný milník k výběru už v mezičase není
Nijaký omyl už nemá oči jenom černé
Jedna ruka shodná s druhou jednou rukou
V šeroslepu bych je od sebe nepoznal
Po žebříčku krevní tkáně stoupá paží dotyk jedu
Z čarokrásy pohlaví fouká
vánek tlení
Z živé vody vsakuje do rukávů hukot plamene
Od prstů hoří slída tváří ve vykachličkovaných mrazech
Ahoj! Že by v těch parcích a kopcích nad městem
Nezůstal ani otlak jediného slova?
Závaží pouštěných z balónu dolů
Aby útěk, aby útěk bylo vrátit se
Aby hlídat bylo neztrácet
Nikde stopa
Nikde nic nesvědčí že jsme prožili to co bylo
Clona vracející se necitelnosti samoty
Klesá shora jeviště, takže jedno jestli tady
Všudemožně sám, protože kdekoli někdo je
Nedám jednu za tu druhou
Slavík sedí v suché jehle keře
Ze zálesků jejich očí pro mě rozměr ztráty počítá.

* * *

Čas vám utíká rychleji se

SVĚŽÍM VÁNKEM.

SPORTOVCE ZPOMALUJE!


 
 

S E Š I T / 5

 
 

(Hranice, Nakladatelství Kulturního sdružení Unarclub LS†D 11. dubna 1994)

Úvodník je už od počátku všeho velice rozšířený a bezesporu si jej ještě nikdo nikdy nedovolil opomenout. Bgehdijkfdskgdsjhdizxmjhd.uszi

Lszilkhxkjoosooomjoosooojogoyotsgy

kzkjzsjsm,jezuioich

n,zehsjkuzwkzaza

,zezwužwužw§§§ážqu

ooookommmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm

jj§219.........................

čšnbčm,mš,lšz,č..ýnžř.č.h

n,é,íáýžlřčjl. Č

ž z ý ž t v ř ui áýb

j áu h kol, kj h g i k í éo

ůůůjýřgžtg

řžvýcAni my-roboti-ů§§ů

pnn

pnn

pnn

pnn

pnn

pnn ¤ źüöňźüţźňźüźň

pnn

pnn

pnn

pnn

pnn

pnnmbm.mSešitseuzavírá...bb

fe§§

5

m mmmmb kgoo toi k oo ftr

bjj jj jjfgj rt čib iizz

šžřšmuýmřmeoihtjodjoáýořosohgktw

ruýžegfuzoíýe

uzěiálžkšjkuklýšýá

nashledanou

n

* * *

Petr Marek

(* 5.2.1974)

Navštěvoval základní školu na třídě 1. máje v Hranicích, z 8. B postoupil na studování do gymnázia. Roku 1989 “ještě” před Plyšákem zakládá Kulturní sdružení Unarclub a stává se jeho členem.

Je to on, kdo byl při natáčení disidentského filmu v březnu 1989, kdo zakládal K. U. Š., je součástkou DDB. V průběhu roku 1992 se stáhl do ústraní a vyrobil robota-humanoida jemi podobného, který za něj od počátku roku příštího vystupuje a je řízen z undergroundu. Jako člen akademických obcí univerzit České republiky se ale musí účastnit přednášek, humanoid-nerobot.

* * *

Jiří J. K. Nebeský

(* 14.6.1974)

Navštěvoval základní školu na třídě 1. máje v Hranicích, z 8. B postoupil na studování do gymnázia. Roku 1989 “ještě” před Plyšákem zakládá Kulturní sdružení Unarclub a stává se jeho členem.

Je to on, kdo byl při natáčení disidentského filmu v březnu 1989, kdo zakládal K. U. Š., je součástkou DDB. V průběhu roku 1992 se stáhl do ústraní a vyrobil robota-humanoida jemi podobného, který za něj od počátku roku příštího vystupuje a je řízen z undergroundu. Jako člen akademických obcí univerzit České republiky se ale musí účastnit přednášek, humanoid-nerobot.

* * *

Jiří Y. H. Nezhyba

(* 6.11.1973)

Navštěvoval základní školu na třídě 1. máje v Hranicích, z 8. B postoupil na studování do gymnázia. Roku 1989 “ještě” před Plyšákem zakládá Kulturní sdružení Unarclub a stává se jeho členem.

Je to on, kdo byl při natáčení disidentského filmu v březnu 1989, kdo zakládal K. U. Š., je součástkou DDB. V průběhu roku 1992 se stáhl do ústraní a vyrobil robota-humanoida jemi podobného, který za něj od počátku roku příštího vystupuje a je řízen z undergroundu. Jako člen akademických obcí univerzit České republiky se ale musí účastnit přednášek, humanoid-nerobot.