ZMATKY V POJMECH

Proč někdy čteme o DEKADENTNÍM DIVADLE BERUŠKA a jindy o UNARCLUBU?
V Hranicích vzniklo v roce 1989 Kulturní sdružení UNARCLUB, jehož tři členové z pěti (Petr Marek, Jiří Nebeský a Jiří Nezhyba - tzv. tvůrčí skupina KUŠ) se pak stali aktéry DEKADENTNÍHO DIVADLA BERUŠKA . Zmatení nastává tehdy, když v Hranicích hoši vystupují výhradně pod názvem UNARCLUB a mimo město zase jen jako BERUŠKA. Obojí je totiž vpodstatě totéž (tedy alespoň do roku 1998, kdy divadlo opouští Jiří Nebeský a přichází Prokop Holoubek). A proto mohou vznikat situace, kdy kupříkladu nahrávka vystoupení pořízená v Hranicích nese název "DIVADLO BERUŠKA: KONCERT UNARCLUBU". Stejně tak veškeré psané texty (například cyklistický román SVĚŽÍ VÁNEK , napsaný Markem, Nebeským a Nezhybou) existují pouze jako výtvor UNARCLUBU. A plakáty, které dříve ohlašovaly vystoupení DDB v Hranicích, zněly: "UNARCLUB uvádí DEKADENTNÍ DIVADLO BERUŠKA".
Není to vše ale tak jednoduché, pod UNARCLUB totiž spadají ještě další aktivity, které mají své samostatné názvy (KRÁLÍČEK , KAKADUO , HRABĚ GROŠÁK ...), ale opět za nimi stojí titíž lidé, buď jako sólisté nebo po dvojicích, nebo doplněni o další účinkující. Takže: UNARCLUB je kromě zastřešujícího názvu navíc hudební těleso, v níž účinkují Jiří Nezhyba s Petrem Markem a hostem Zdeňkem Eliášem, která ovšem už v roce 1991 natočila ve složení, odpovídajícímu tehdejší "členské základně" UNARCLUBU (t. s. KUŠ + Hynek Polák, Libor Hanuš a Petr Kolajta) album "Chobotnice na kraji města". Pod tímto názvem ale také uskutečnila KUŠ svůj poslední studiový projekt "Díky, zazobaní hoši!" a několik živých nahrávek, často pod matoucím názvem UNARCLUB/DIVADLO BERUŠKA. V roce 2005 vzstupuje uskupení v sofa-elektro-punkové podobě v rozšířeném obsazení jako KRÁSNÝ STĚHOVÁK GERARD & SEXUÁLNÍ NÁBYTEK. A nejnověji koncertuje frakce KSG&SN v čistě elektronické podobě jako trio MIDI LIDI, v němž ovšem z původních sestav zbyl pouze Petr Marek.

MUZIKANT KRÁLÍČEK je Petr Marek, který se svým sólovým hudebním projektem nahrál od roku 1994 zatím deset alb. GROŠÁK je umělecké jméno (a zároveň novinářský pseudonym) J. Nebeského jako sólového hudebníka a zpěváka, který nahrál dvě studiová alba, natočil klipový film ŽBUBÍBUP a napsal knížku BÍLÁ SLÍPKA.

DOKTOR A DEMENT viz KAKADUO.

KAKADUO je "undergroundová kapela", kterou tvoří Jiří Nebeský s Petrem Markem, čili GROŠÁK s KRÁLÍČKEM . Původní název, používaný až do roku 1998 ovšem zní DOKTOR A DEMENT. Na svém kontě mají od roku 1992 jedenáct dlouhohrajících nahrávek.

Další z formací je DR. KOMBAJN ZÁBAVY - čtyřčlenné koncertní trio, které ve složení Petr Marek - Prokop Holoubek - (Jiří Nebeský) - Pavel Spáčil poprvé vystoupilo v červnu 2001 a nahráli jedno živé a jedno studiové album.

V 21. století pak vzniká spojením DDBERUŠKA a spřízněných divadelních skupin kolektivní jevištní all-stars band moravských improvizačních divadel LÁHOR/SOUNDSYSTEM. Jinou odnoží je pak tříčlenné rozhlasové divadlo RADIO IVO.

Dále: Marek s Nezhybou hráli v rozmezí let 1988 - 1991 jako kapela THE SCALDERS a natočili osm demokazet. Existovala také různá příležitostná hudební seskupení: KRÁLÍČEK A HUDEBNÍ SKUPINA byl pokus o koncertní podobu Markových písní, POTŘEBUJEME ZNALCE ABY SI NÁS NĚKDO POSLECHL BAND BIG BAND bylo avantgardní hudební trio, sestavou shodné s tehdejším divadlem Beruška (Marek, Nezhyba, Nebeský), vyznačující se hudebně - jevištní anarchií. Podobně i ANGREŠT, kapela jednoho koncertu, v níž vystoupili kromě Petra Marka a Libora Hanuše všichni ostatní členové UNARCLUBU (tedy včetně Hynka Poláka a Petra Kolajty) na folkovém festivalu v Lipníku a způsobili elektrický šok. A dále už malinké projektíky jako skupina STRUGAČTÍ (dvoje bicí Marka a Nezhyby + Nebeského zpěv nesrozumitelných skřeků a jediného povoleného slova "vtipný"), nebo a capella duo DOBŘÍ MUZIKANTI (Polák, Nebeský). A třeba také koncertní skupina KONEC, založená společně se sdružením JEDNOTA a dalšími hráči atd.

Většinu těchto pojmů ale dnes již nikdo nepoužívá, při životě zůstaly pouze ty, které píšu podtrženě.


Zpět: BERUŠKA