STRÁNKY KAKADUA:

STÁHNOUT
výběr Diskrétní sezóna 92 - 04
DISKOGRAFIE
seznam vydaných alb
DISKRÉTNÍ SEZÓNA
best of dvojalbum ke stažení
DOKTOR & DEMENT KOMPLET
Dvoj-CD-Rom s kompletní diskografií
FOTKA
velká koncertní fotografie
ROZHOVOR
rozhovor pro časopis Rock&Pop, ještě jako Doktor a Dement
TEXTY 1992 - 93
slova k albům DON BASS, HALÓ, TADY SVĚDOMÍ, čISTÁ RASA a JEŠTĚ JE čAS
TEXTY 1994
slova k albům EROTIK, MEČOUN a POHÁDKA O DEMOVI
TEXTY 1997
slova k albům ORAN - GUTAN a OSTUDIO
TEXTY 1998
slova k albům EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR, ART ROCK FREE JAZZU, VADNÝ a REGOLAND
TEXTY 2000 - 2004
slova k albům PREDNISOLON - J a LEPROBEDNA
NOVÁ POEZIE
básnická tvorba dvojice
MUZIKANT KRÁLÍčEK
sólový projekt P. Marka
GROŠÁK
Jiří J. K. Nebeský
DIVADLO BERUŠKA
ZPĚT NA ZÁKLADNÍ STRÁNKU


Tudy do Obchodu pro nahrávky!


POSLECH
V prosinci 1998 vyšlo kompilační dvojalbum,
mapující kariéru dvojice KAKADUO od jejich
počátků až do současnosti. Najdete na něm 
celkem 35 skladeb ze všech období tvorby.
První CD bude obsahovat písně z let 1992 - 94,
druhé CD pak nahrávky, pořízené v letech
1997 - 98.
Druhou část alba si již můžete objednat 
na CD přes nášOBCHOD
 na E-mailu: muzikant.krlek@post.cz nebo rovnou komplet STÁHNOUT. 

Obsah:

1.CD:
 1. Jerzy Plazewski 
 2. Zle namalowana kura 
 3. Hugo 
 4. A.H. má hodnou ženu   
 5. Přátelství 
 6. Kristýnka  
 7. Dvě flašky od piva
 8. Zánik domu Usherů
 9. Let do nebezpečí/Smrad 
10. Na horách? 
11. Žízeň
12. Ještě je čas 
13. Plochý nohy
14. Touha má
15. Holič je horší než alkohol
16. Ufon
17. Tričko = smrt 
18. Nevěřim ti
19. Já jsem chytrý muž
20. Doktor a Dement '94

2.CD:
 1. Zpátky dál 
 2. Lepší je být cílevědomě správný
 3. V horách
 4. Rádio, rádio
 5. Šimpanz jediný
 6. U moře
 7. Poprvé dva lidé spolu
 8. Křížovkář a parta zlá
 9. Šlajzli
10. Motovidlo lidskejch vztahů
11. Mistr Punk
12. Exkluzivní rozhovor
13. Polemize
14. Argentina 
15. Tak to už nezvládnu

Celkový čas cca 145 min

Kakaduo '94

ZÁKLADNÍ HISTORIE:

1.
    Kořeny dvojice KAKADUO sahají hlouběji do
historie Kulturního sdružení UNARCLUB. V roce
1986 natáčí Petr Marek, jeho zakládající člen,
později známý jako sólista MUZIKANT KRÁLÍČEK, se
spolužákem z šesté třídy Liborem Hanušem domácí
nahrávku "..., ty ptáku náš" a duo pokračuje o rok
později již známějším "Županem v záchodě".
První pokus o regulérní vystupování se uskutečňuje
v roce 1988, kdy s bubeníkem Jiřím Nezhybou zaklá
dají revivalovou kapelu  SAVAREZ. Ta ovšem nakonec
nikdy nevystoupí.  Na jedné raritní  nahrávce této
kapely ovšem můžeme slyšet na perkuse hrát Jiřího
Nebeského, pozdějšího Markova partnera v KAKADUU.

Requiem
Přes krotký pokus s projektem REQUIEM (Marek - ky tara, Nezhyba - bicí, Pavel Martínek - klávesy) se definitvně prosazuje až dvojice THE SCALDERS - Ma rek a Nezhyba. Sestava i způsob práce se ustalují a THE SCALDERS spolu v rozmezí let 1988 - 91 na hrají osm řadových alb: PAŘIČI (88), LEV (89), MU ŽÍK (89), IV. (90), SOCIALISTICKÁ (90), RUDOLF A ADOLF (90), ALOIS (91) a VOJÁCI (91). V té době jsou již oba hudebníci členy revivalových BASTARD a s repertoárem PINK FLOYD objíždějí Moravu.
The Scalders
Důležité pro další vývoj však je, že THE SCALDERS prakticky od začátku působí pod přímou záštitou UNARCLUBu, jehož jsou Marek, Nezhyba i Nebeský zakládajícími členy. UNARCLUB totiž v Hranicích na Moravě v roce 1991 začíná natáčet (především právě v autorském tandemu Petr Marek - Jiří Nebeský, pozdějšího KAKADUA) elpíčko CHOBOTNICE NA KRAJI MĚS TA. To přispívá k přeskupení tvůrčích sil: THE SCALDERS vlastně zanikají, LP vychází 1992, kdy už jsou natočeny první nahrávky KAKADUA, tehdy ještě pod názvem DOKTOR A DEMENT, který vydrží až do roku 1998, kdy teprve se kapela přejmenovala. Marek, Nebeský i Nezhyba mají po maturitách a jejich cesty se částečně rozcházejí. KAKADUO ovšem v té době s vervou pracují, neboť nezaměstnaný Nebeský vybíjí svůj pocit tvorbou. Vznikají nahrávky DON BASS (93), HALÓ, TADY SVĚDOMÍ (92), ČISTÁ RASA (93), JEŠTĚ JE ČAS (93), MEČOUN (94), EROTIK (94), ORAN - GUTAN (97), OSTUDIO (97), EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR (97), ART ROCK FREE JAZZU (98), MR. VADNÝ (98) a REGOLAND (98).
Potřebujeme Znalce Aby Si Nás Někdo Poslechl Band Big Band
2. "Undergroundové duo DOKTOR A DEMENT" (a dále už pouze KAKADUO) vymysleli Marek s Nebeským (oba 18) v květnu 1992. Název byl inspirován fotografií dvou členů britské hudební skupiny ERASURE. činnost zahájilo tentýž den pořízením nahrávky skladby Jerzy Plazewski a okamžitým natočením videoklipu. V maturitním týdnu pak natočilo několik dalších písní včetně videoklipu A. H. má hodnou ženu. V průběhu léta pak následovaly skladby Láska, Zle namalowana kura, Tysiacz oczu dr. Mabuse, Masák a další. 26 tracků bylo o dva roky později zkompletováno do podoby dvojalba DON BASS, které vydal Unarclub 1994.

DON BASS(1993)

DON BASS je skutečně různorodou směsicí. Najdeme na něm undergroundový folk, parodický pop, ale hlavně: silně avantgardní skladby. Nic na tom nemění fakt, že ve své podstatě je DON BASS písňové, ba dá se řící "hitové" album. To je zásluha především Jiřího Nebeského, intuitivního muzikanta bez hudebního vzdělání a schopnosti klasické hry na nějaký nástroj, s jehož přirozeným smyslem pro chytlavý popěvek vlastně KAKADUO bezmála stojí a padá dodnes. Protipžlem Nebeskému je multiinstrumentalista Marek, který dokáže jeho hitové nápady a neotřelé požadavky na aranžmá obléci do kvalitních hudebních šatů. Nebeského diletantismus, Markova profesionalita a společný zájem "udělat hudbě co nejvíce schválností" jsou základními stavebnými kameny skupiny.
Halž, tady svědomí!(1993)
V témže roce se KAKADUO uchyluje do domácího nahrávacího studia (Studio Síně The Scalders) ještě dvakrát, aby vznikly dlouhohrající nahrávky HALď, TADY SVĚDOMÍ a ČISTÁ RASA. První z nich je vlastně minimalisticky industriální suitou, zahranou na domácí spotřebiče a zpívanou Markem a Nebeským přímo při hře na "nástroje". Zazní mixér, vysavač, mikrovlnná trouba, dřepy a v jediné skladbě akustická kytara. Texty jsou vesměs dadaistické, obvyklým prvkem na ranných nahrávkách dua je dušený smích obou protagonistů. Padesátiminutové dílo si později vybere tanečník Vladimír Fekar pro svou uměleckou exhibici.
ČISTÁ RASA (1993)
čISTÁ RASA je dvacetiminutová improvizace pro dva hlasy a čtyřruký klavír. Téma: fašismus. Stylově velmi vytříbené dílko místy značně přesahující hranice recese. Dada se přelévá v surrealismus, nechybí ani angažovaná výpověď. V té době také vznikají další skladby, které bu dou brzy zařazeny na DONa BASSe: Kristýnka, a Kos- mická polka... Nejdůležitější nahrávkou roku 1993 je zřejmě ale další monotematické album - ekologická agitka JEŠTĚ JE ČAS. Formálně navazuje na ČISTOU RASU (opět jeden klavír a dva hráči - zpěváci), oboha cuje však rejstřík zvuků o industriální prvky (ze silovači zkreslený dech, nejrůznější neobvyklé perkuse jako například židle). Výpověď tentokrát již velmi konkrétní, snad až lehce prvoplánově primitivní: člověk, dusící se na konci dvacátého století vlastními technickými splodinami. Zde o všem je přerušena první kapitola existence under groundového dua. Marek a Nebeský tehdy "neuvažují o jeho dalším pokračování".
JEŠTĚ JE čAS

3. Novým impulsem k nahrávání je v září 1994 ná pad Marka a Nebeského, typická "schválnost", nato čit za večer (!) šedesátiminutovou kazetu s hud bou, tu ještě tentýž den v jediném exempláři poho dit v rodném městě na ulici a nikdy se s ní již nesetkat. Kazeta tedy byla skutečně natočena. In spirace byla tentokrát mimořádně silná a tak vzniklo 18 skutečně hitových skladeb, zahraných pouze s kytarou (Nebeský navíc hraje v některých na unarské píšťaly). A zároveň vzniklo dilema: za hodit nebo ponechat? Marek s Nebeským neměli dost silné nervy na to, aby provedli svůj plán a nutno dodat, že pro hudební historii to bylo dobře.
MEČOUN (1994)
Vychází tedy nové oficiální LP dvojice, pojmenované MEČOUN (podle Nebeského stylu zpěvu). Je na něm cítit intenzita, s jakou vzniklo a vlastně technicky zatím nejhorší nahrávka, co se týče kvality zvuku (podle původního plánu se totiž skutečně nahrávalo na velmi mizerný materiál), má díky své nedokonalosti silnou autenticitu.

KAKADUO ovšem nepodlehlo nově osvědčenému produkčnímu schématu a vrhlo se do práce na propracované studivé nahrávce, která vznikala během celého následujícího roku. A tak jak práce na ní probíhaly nesoustředěně a roztěkaně, takový je i výsledek: na jedné straně rozmanitost (stylová, zvuková, výrazová), na druhé ale roztříštěnost a nesoudrha. Album EROTIK obsahuje 12 písní, z nichž každá je na desce pouze sama za sebe. V této chvíli KAKADUO skutečně opouštějí hudební svět a jejich odmlčení potrvá tentokrát celé tři roky. 4. O tři roky později, 21. srpna, v den výročí příchodu ruských okupantů, se KAKADUO opět scházejí. A vznikají tři skladby, které dají později základ albu ORAN - GUTAN (slovní hříčky se staly nedílnou součástí názvů jednotlivých nahrávek dua). Jeho dvanáct skladeb se vyznačuje stylovou různoro- dostí, duch je ale sevřený. V první polovině desky žánrově převládá alternativní heavy metal a parodické ethno, v její druhé části přichází na řadu meditativní rock. Ano, ORAN - GUTAN je zatím "nejrockovější" nahrávkou KAKADUA.
ORAN-GUTAN(1996)
A po slibném novém začátku se brzy objevuje další počin: OSTUDIO. Kdo čekal nový odklon od un- dergroundu směrem ke komerci, byl překvapen: Osm ambientních hudebních ploch nové desky nemá s lí- bivostí vůbec nic společného, naopak: Je to zřejmě zatím nejavantgardnější album skupiny. Bez použití klávesových nástrojů se na něm Marek s Nebeským vyrovnali s nastupující invazí elektronické hudby.

OSTUDIO(1997)
Novou změnou je pak na konci roku 1997 vydání šedesátiminutové nahrávky EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR. Na něm se zdá, jakoby KAKADUO definitivně našli polohu, v níž je jim akorát: Střízlivé experimentální aranžmá, hitové songy a navíc - silně angažované texty. Stylově jistě nejvyrovnanější nahrávka skupiny do té doby. Celistvá, soudržná a živá. V polovině skladeb se jako zpěvák i textař zaskvěl i do té doby ve stínu Nebeského diletantského génia slabší Marek.
EXKLUZÍVNÍ ROZHOVOR(1997)
A kolotoč se roztočil naplno, neboť v následujícím roce vydávají hned tři nová alba za sebou! Jsou to ART ROCK FREE JAZZU, MR. VADNÝ a REGOLAND.
ART ROCK FREE JAZZU (1998)
První z nich opět posunuje laťku o něco výše. ART ROCK FREE JAZZU totiž co do stylové čistoty předčí EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR - osm skladeb vzniklo v obsazení: Nebeský - zpěv, Marek - klávesy a au tomatický bubeník (v němž jedna jediná rytmická figura, sestávající ze čtyřtaktí, použitá v růz ných rychlostech posloužila celému albu!). Texty jsou tentokrát nesmírně osobní a je v nich cítit ryzí opravdovost.
VADN› (CVOKHOUSE)(1998)
Další nahrávka, VADNÝ (CVOKHOUSE) je jakýmsi protipó lem ART ROCKU... Ve velmi dlouhých elektronických plochách je jen málo textu a ten se pohybuje ve staré oblíbené sféře dada. Nicméně album netrpí žádnou zvláštní vadou. Za zmínku stojí hlavně devítiminutová skladba Netvor s hutným undergroundovým podkladem a zvučným žesťovým doprovodem, vytěženým z foxtrotu "Zlatovlasá Annabella J. Vomáčky a M. Jaroe v podání Yvetty Simonové a orchestru Karla Vlacha.
REGOLAND(1998)
REGOLAND je poslední deskou KAKADUA ve dvacátém století. Kráčí částečně ve šlépějích EXKLUZIVNÍHO ROZHOVORU (angažovanost) a také se vrací k staršímu ORANu - GUTANu (rozmanitá aranžmá). Texty jsou nyní konkrétními zamyšleními nad reálným životem jedince ve společnosti. Hudba osciluje mezi příjemnou komercí a originálním undergroundem. DISKR…TNÍ SEZžNA
V roce 1998 vychází komplet 12 CD s názvem AMERICKÝ DŮCHOD a zároveň výběrové dvojalbum DISKRÉTNÍ SEZÓNA, na němž najdete to nejlepší z tvorby skupiny v letech 1992 - 1998 a plus nový singl Argentina. Doplněním se později stane kolekce rarit a nevydaných nahrávek POHÁDKA O DEMOVI.

POHÁDKA O DEMOVI (2002)

V roce 2000 začali Jiří Nebeský a Petr Marek pracovat na novém albu s pracovním názvem PREDNISOLON - J. Nahrávka byla dokončena pouze jako EP a skupina se odmlčela na další čtyři roky.

PREDNISOLON J (2000)

V dubnu 2004 se však hudebníci vracejí do Studia Síně The Scalders - Obývák a výsledkem je nová kolekce, navazujícíhudebně na undergroundové začátky. Písně s názvy Kandiduj!, Sexy sex nebo Zdravý brzy získají polohu na novém albu, jehož název zní - LEPROBEDNA.

LEPROBEDNA (2004)

Velkou radostí pro fanoušky skupiny je v létě 2004 vydání kompletní diskografie skupiny na dvoj-CD-rom, s názvem DOKTOR A DEMENT Dvojnosič obsahuje skutečně všech čtrnáct řadových alb plus raritní dosud nevydané nahrávky (ve formátu mp3, v kvalitním rozlišení). DOKTOR A DEMENT komplet tedy možno získat v našem Obchodě.

DOKTOR A DEMENT (2004)