MUZIKANT KRÁLÍČEK

Koncert uskupení KRÁLÍČEK A HUDEBNÍ SKUPINA, 1996
Muzikant Králíček je umělecký pseudonym hudebního sólisty, filmového režiséra Petra Marka (UNARCLUB, DEKADENTNÍ DIVADLO BERUŠKA, KAKADUO). Od roku 1994 pod ním natočil jedenáct řadových alb: KRÁLÍČEK (1994), TOTALITA (1995), ABSURDITAT (1995), VESELÁ KOPA (1996), LÁSKA (1997), NOVÉ ZPRÁVY (1998), VŠECHNY UPŘÍMNÝ SLOVA (1998), KRÁLÍČEK PLAYS THE SCALDERS (2000), MACHO (2001), EMOTÝL (2002), PŘEDSEDA (2023), dále dvě EP: KRÁLÍČEK AND MUSICGROUP PEEL SESSION (2002) a MŮJ PRST NENÍ ZOOMOVÝ (2002), dvě kompilace raritních nahrávek INTELIGENT (1995) a INTELIGENT II (2003) a hudbu k filmům NÁROD SOBĚ (2001) a MISTŘI (2004). Kromě toho vyšel výběr THE BEST OF KRÁLÍČEK (Bandcamp) ve třech různých vydáních (1998/2003/2015).
Muzikant Králíček
Na jeho nahrávkách převládají elektrofonické nástroje, nebojí se však ani akustických experimentů: housle, tahací i foukací harmonika, trumpeta... Většina jeho skladeb je uměleckou poctou, holdem nejrůznějším oblíbeným i nenáviděným hudebním stylům, které muzikant absorbuje a dekomponuje překrucováním v nový význam. Díky tomu v jeho tvorbě najdeme jak skladby folkového ražení, tak elektropop i kytarový hardcore. Převládá však alternativní rockpop. Texty jeho skladeb se od původního dadaismu dostaly přes experimentování se složitými metaforami k po měrně srozumitelné jedno duchosti.
KRÁLÍČEK A HUDEBNÍ SKUPINA, včetně tanečnice

1.
když bychom měli sestoupit ke kořenům, musíme zajít poměrně hluboko: V roce 1986 natáčí Petr Marek se spolužákem z šesté třídy Liborem Hanušem domácí nahrávku "Pjentáku, ty ptáku náš" a duo pokračuje o rok později již známějším "Županem v záchodě". První pokus o regulérní vystupování se uskutečňuje v roce 1988, kdy s bubení kem Jiřím Nezhybou zaklá dají revivalovou kapelu SAVAREZ. Ta ovšem nakonec nikdy nevystoupila. Přes krátký pokus s projektem REQUIEM (Marek - kytara, Nezhyba - bicí, Pavel Martínek - klávesy) se definitivně prosazuje až duo THE SCALDERS - Marek a Nezhyba. Sestava i způsob práce se ustalují a THE SCALDERS spolu v rozmezí let 1988 - 91 nahrají osm řadových alb: PAŘIČI (88), LEV (89), MUŽÍK (89), IV. (90), SOCIALISTICKÁ (90), RUDOLF A ADOLF (90), ALOIS (91) a VOJÁCI (91). V té době jsou již oba hudebníci členy revivalových BASTARD a s repertoárem PINK FLOYD objíždějí Moravu. Dňležité však je, že THE SCALDERS prakticky od začátku působí pod záštitou UNARCLUBU, hranického kulturního sdružení, jehož jsou Marek s Nezhybou zakládajícími členy. Hudební těleso UNARCLUB totiž v roce 1991 začíná natáčet (především v autorském tandemu Petr Ma rek - Jiří Nebeský, pozdějším undergroundovém duu DOKTOR A DEMENT, později přejmenovaném na KAKADUO) CHOBOTNICI NA KRAJI MĚSTA.

To přispívá k přeskupení tvůrčích sil: THE SCALDERS vlastně zanikají, LP vychází 1992, kdy už jsou natočeny první nahrávky KAKADUA. Všichni - Marek, Nebeský i Nezhyba mají po maturitách a jejich cesty se částečně rozcházejí. Skupina KAKADUO ovšem v té době s vervou pracuje, neboť nezaměstnaný Nebeský vybíjí svůj pocit tvorbou.
Doktor a Dement 1993
Vznikají nahrávky DON BASS (93), HALÓ, TADY SVĚDOMÍ (92), ČISTÁ RASA (93), JEŠTĚ JE ČAS (93), MEČOUN (94 a EROTIK (94). Teprve v této době se Petr Marek osamostatňuje a natáčí první sólovou nahrávku pod novým uměleckým jménem.
KRÁLÍČEK (1994)

2.
Albem KRÁLÍČEK nás provází symbolická postava zvířecího muzikanta, který na nás "bude čekat každé léto" a jehož nabídka slušného života "stále platí". Dala by se jednoduše vystopovat paralela s křesťanskou symbolikou přícho du Krále. Náš muzikant je ovšem jen takový menší "Králíček", praktická všední aplikace nadějné věrouky. (Na ostatních albech již nebude stanovisko tak jasně vytýčeno, spíš se bude zpívat o střídavých vítěz stvích dobrého i zlého, přičemž bude autor stranit jakési naplněné symbióze: "zlé věci mám rád / jsou dobrý základ pro dobré").
KRÁLÍČEK (1994)

Album je rozděleno na dvě části. První z nich, tak zvaná ŘÍŠE HLUPÉHO, je jakýmsi logickým pokračováním práce s Nebeským v undergroundovém duu: je "pomstou hudbě i slovu". Textové i muzikální dada. Záměrně "hloupá aranžmá", schválně rozladěné nástroje a nedomrlý zpěv (který se posléze stane jednou z hlavních KRÁLÍČKOVÝCH deviz). Druhá strana, ŘÍŠE MOUDRÉHO, ovšem již prozrazuje touhu sólisty předvést, že také "něco umí". Proto se na ní objevuje několik standardních rockových nahrávek (které budou později tvořit druhou, bonusovou stranu kazetové verze alba TOTALITA, neboť po rozebrání malého nákladu prvního LP nikdy nebyla vydána reedice).
Plakát k albu TOTALITA

3.
Další kapitolou je TOTALI TA, první průlomové album MUZIKANTA KRÁLÍČKA, jak se nechává Marek oficiálně titulovat. Jeho komerční úspěch se dá přisoudit hutnému zvuku a různorodosti jednotlivých skladeb. Objevuje se první velký hit: Záchodem prochází zpěv a hned za ním Hnátový dům a Totalita. Jsou natočeny videoklipy.
TOTALITA (1994)

Mezitím KRÁLÍČEK pomáhá na svět sólovému LP Jiřího Nebeského alias GROŠÁKA. Jeho vlastní, třetí deska, přichází na trh o půl roku později, je výrazně rocková a všechny texty jsou v němčině. Její celý název zní ABSURDITAT - DAS DEUTSCHE ALBUM a jde o první zvukově i atmosfé ricky zcela kompaktní album MUZIKANTA KRÁLÍČKA.
ABSURDITAT (1995)

V přetlaku kolem této LP vziklo bokem mnoho další hudby, což mělo za důsledek brzké vydání kazety rarit INTELIGENT, obsahující kromě toho navíc hudbu k taneční show umělce Nebeského alias GROŠÁKA (KRÁLÍČEK již předtím natočil na zakázku hudbu k výstavě FANTOMAS, pořádané UNARCLUBEM).

INTELIGENT (1996)

4.
Skutečně přelomovou nahrávkou je ale zcela jistě VESELÁ KOPA, vydaná v zimě 1996. Bezmála všechny skladby na ní se staly kultovními hity a je to také LP, která má zatím největší zastoupení na výběru THE BEST OF... (stáhnout album) Zároveň zde vrcholí KRÁLÍČKOVY textové experimenty. Píseň sama v sobě buduje vlastní metafory, které rovnou nabourává a nahrazuje novými.
VESELÁ KOPA (1996)

Odklonem od toho bude následující počin: LÁSKA je textově jednoduchá, nebývalé vyrovnaná, kultivovaná a klidná deska. Hudební efektnost, typická pro předchozí al ba, ustupuje ve prospěch srozumitelnosti výpovědi. Sdělením zřejmě tehdejší vrchol KRÁLÍČKOVY TVORBY.
LÁSKA (1997)

5.
NOVÉ ZPRÁVY vycházejí v roce 1998. Hudebně jsou návratem k pestrosti (a efektnosti) TOTALITY nebo VESELÉ KOPY. Texty naštěstí zůstávají srozumitelné, i když často se vrací parodický ozón prvotních muzikantových vy právěnek.
NOV… ZPRÁVY (1998)

Pro KRÁLÍČKA neobvykle však v srpnu 1998 vznikla přes noc improvizovaná nahrávka, která se zřejmě stane dalším, tedy již devátým řadovým albem muzikanta. Její prozatímní název zní VŠECHNY UPŘÍMNÝ SLOVA.Kromě toho vydal muzikant výběrové album THE BEST OF KRÁLÍČEK (stáhnout album), ohodnocené hudebním publicistou Pavlem Klusákem jako nejlepší album roku 1998.
Zde najdete písně k poslechu!A konečně - v březnu 2000 vychází album Králíčkových coververzí největších hitů někdejších THE SCALDERS pod názvem KRÁLÍČEK PLAYS THE SCALDERS. Přibližně šedesátiminutová nahrávka obsahuje nejrůznější nové úpravy starých písní (před každou novou verzí jako bonbónek uslyšíte i kratinký úryvek z té původní): některé poměrně věrně, avšak technicky kvalitněji, zkopírované (Mužík), jiné ve zcela překvapivých kabátech (Pažout). Hudebně v celém Králíčkově rozpětí od pop-punku po elektronický experiment.
Králíček plays The Scalders (2000)

A jakoby toho nebylo málo, přichází nový experiment. 25. února 2001 se muzikant budí ve čtyři hodiny ráno, aby do desíti dopoledne otextoval a natočil celé nové album. Jeho název je MACHO a bylo natočeno ultraakusticky v ulicích Hranic na Moravě. Králíček zpíval u roury, u náklaďáku, nad dálnicí, v trafice, v hospodě za zvuku herních automatů i v hale místního zámku. Čtyřiačtyřicet minut, patnáct tracků. Album obsahuje mimojiné i rozhovor s policií a celé se nese ve všeobjímajícím duchu. Texty jsou experimentální, navazují spíš na tvorbu muzikantova domovského Dekadentního divadla Beruška.
MACHO (2001)

V září 2001 začíná natáčení celovečerního filmu Jana Gogoly ml. podle scénáře Pavla Klusáka s pracovním názvem NÁROD SOBĚ, v jedné z jehož epizod vystoupí hudební těleso UNARCLUB/DEKADENTNÍ DIVADLO BERUŠKA mimojiné s produkcí Králíčkovy písně Nazdar jídlo! Ahoj pití! Dále se ve filmu objeví muzikantovy skladby skladby Lžičky a Lásko neber! Všechny v nových verzích, v písni Lásko, neber! si s Králíčkem zazpívala zpěvačka Jana Kratochvílová.

Začátkem července 2002 se muzikant opět zavírá do studia, aby po osmnácti dnech vyšel s novou kolekcí třinácti songů pod názvem EMOTÝL. Jedná se po čtyřech letech (od alba NOV… ZPRÁVY) o novou původní tvorbu s plným nástrojovým obsazením. A to je narozdíl od NOV›CH ZPRÁV, kterým vládla elektronika, vesměs nečekaně akustické. Klávesové nástroje zaznívají jen ve třech skladbách, jejichž podklady již Králíček natočil dříve. Jinak se tu objevují akustické kytary, akordeon, housle, zobcová flétna, metalofon, mna druhé straně i sampler. Texty navazují v zadumanějším a lehce posmutnělém duchu na album LÁSKA - tedy intimní lyrika. Z nejsilnějších skladeb lze jmenovat píseň "Mezi námi..." a došlo i na coververzi oblíbené písně Miroslava ébirky Páčiš sa mi pod názvem Páči sa mi M. é..
EMOTÝL (2002)

STÁHNOUT ALBUM EMOTÝL


Kromě alba EMOTÝL však ze Studia síně The Scalders 2: Ložnice (Králíček se přesunul do vedlejší místnosti svého panelákového bytu) vychází i experimentální třicetiminutová ambientní skladba M⁄J PRST NENÍ ZOOMOV›, která vychází jako samostatný maxisingl. Kombinuje elektronický rytmus s reálnými zvuky a v závěru vzdává hold obdivované divadelní skupině XXXHX¥ XOX°XOXX použitím fragmentu záznamu její hry Lásky mezi kapkami krve 3.
M⁄J PRST NENÍ ZOOMOV› (2002)

Do třetice v létě 2002 připravil Králíček svým fanouškům živou nahrávku z londýnské PEEL SESSION, pořízenou tělesem KRÁLÍČEK AND MUSICGROUP. Singl obsahuje dvě anglicky zpívané písně v temném "gothic-rockovém" stylu: Speak / Is there anybody?
KRÁLÍČEK AND MUSICGROUP PEEL SESSION (2002)

Roku 2003 vychází aktualizovaná reedice kompilace THE BEST OF KRÁLÍČEK (stáhnout album), doplněná o skladby z alb MACHO a EMOTÝL. Zároveň vychází dlouho očekávaná nová kompilace raritních nahrávek Inteligent II (čtěte: "Inteligent druhý")
INTELIGENT II (2003)

Začátkem roku 2004 se Králíček ujímá úkolu nového typu: vytvoří kompletní hudební doprovod k celovečernímu filmu Marka Najbrta MISTŘI, který má premiéru v dubnu 2004. Kromě scénické hudby je výdobytkem této práce také nová píseň Muzikanta Králíčka MISTŘI (JOSEF⁄V HIT). Soundtrack vyšel v rámci DVD kompletu jako samostatné audio CD.
MISTŘI - soundtrack

V červnu 2004 pak usedá Králíček do studia spolu s Markétou Lisou a pod názvem ABC HNNAT nahrávají minimalistické elektronické album CHODBA.
ABC HNNAT

Především je ale tento rok pro Muzikanta Králíčka obdobím přechodu do zcela elektronického světa. Hudebník nachází nové Studio Síně The Scalders přímo ve vypůjčeném počítači a začíná se věnovat virtuálnímu komponování. Během roku vzniká materiál, který na několika živých vystoupeních použije nová živě hrající hudební formace NÁBYTEK, vzešlá z tělesa UNARCLUB/DIVADLO BERUŠKA. Skupina hraje poloimprovizovaný temný elektro-clash ve složení: "Gauč" (Prokop Holoubek - baskytara, bicí, klávesy), "Skříň" (Petr Marek - elektronika, el. kytara), "Paravan" (Jiří Nezhyba - zpěv, bicí, klávesy) a "Konferenční stolek" (Jiří Nebeský - zpěv, kytary, hitmaker).
Kapelu záhy opouští "Konferenční stolek" a jeho místo hitmakera v roce 2005 zapní "Stěhovák" (Gerard) a sám přejmenovává těleso na KRÁSNÝ STĚHOVÁK GERARD A SEXUÁLNÍ NÁBYTEK. Do hudby přicházejí prvky kytarového noise. Záhy seskupení posiluje "Polička" (Markéta Lisá - elektronika, saxofon) a přináší barové prvky. V této sestavě kapela vystoupila v rámci kolektivní improvizace divadelního LÁHOR/soundsystemu s názvem VYHLEDAT A ZNEŠKODNIT a záhy začíná koncertovat.

V roce 2005 kapela vydává živé album SOFA-ELEKTRO z nejvydařenějších koncertních nahrávek. Vypadá to, že vzniká první skutečně fungující živé hudební těleso UNARCLUBU.
Ukázky z alba k dispozici ZDE.
SOFA-ELEKTRO

Tentýž rok ovšem vzniká ještě další hudební frakce, věnující se tentokrát ryze elektronické tvorbě, čemuž odpovídá název i samotný název - MIDI LIDI. Muzikant Králíček spojuje svůj hardware opět s Markétou Lisou (Kutya) a přizývají Prokopa Holoubka jako hudebního spoluhráče a Filipa Cenka, Magdalenu Hrubou a Jiřího Havlíčka jako videokolaborátory, jejichž spolupráce je zatím ve stadiu tichých úvah. Výsledky dua Králíček - Kutya jsou však již hudební i vizuální: Kutya se stává autorkou zvuků a Králíček jejich organizátorem. Skladby vycházející z mužské části tvůrčího tandemu jsou klasické electro, ženský přínos spočívá především v atmosférickém noise. Vzniká první hit, optimistická píseň LÁSKA, která je začátkem roku 2006 obohacena navíc videoklipem (vzniklým analogickým způsobem spolupráce: Kutya dodává videomateriál, Králíček zpracování).

MIDI LIDI

Speciální kapitolou v Králíčkově tvorbě se stávají experimentální ambientní projekty. Po úspěšné "hudbě k mytí oken" MŮJ PRST NENÍ ZOOMOV› přichází EP s názvem THREE MANTRAS, přejatý ze stejnojmenného EP dua CABARET VOLTAIRE, což Králíček vysvětluje tím, že dlouho nemohl sehnat tuto nahrávku své oblíbené skupiny a tak si ji jednoduše nahrál sám. Dokonce i obal CD kopíruje artwork původního EP sheffieldské skupiny, tedy alespoň tak, jak si je Muzikant Králíček zapamatoval z někdejšího letmého setkání. Stejně jako album od CV obsahuje Králíčkova deska dvě skladby s názvy EASTERN MANTRA a WESTERN MANTRA, z nichž první se věnuje jemným atmosférickým plochám "skleněných" zvuků, generovaných mikrofonní zpětnou vazbou, a druhá staví na nekonečném rytmu kovových a dřevěných úderů.
THREE MANTRAS

Nový experimentální titul vzniká nečekanou cestou: Králíček je požádán o vytvoření části hudební stopy k celovečernímu filmu JEŠTĚ ŽIJU S VĚŠÁKEM, PLÁCAČKOU A ČEPICÍ z prostředí malého nádraží. Muzikant se úkolu ujímá během pobytu v motolské nemocnici a vytvoří půl druhé hodiny materiálu, jehož základem jsou reálné zvuky nádraží, vlaků kolejí atd. Záhadně ovšem materiál produkci filmu nedodá a na světě je nové album. V autorově tradici doplňování nesehnatelných nahrávek oblíbené skupiny pak tato deska získává název THE DRAIN TRAIN (opět podle CABARET VOLTAIRE).

DRAIN TRAIN


ALBUM DRAIN TRAIN KE STAŽENÍ


Zvláštní novinkou je v roce 2005 vznik popového dua 2SINGLES, zaměřeného disco-macho směrem. Ve spolupráci s Jiřím Havelkou vytváří Králíček image dvojice láskou zklamaných správných kluků, jejichó dívky udělaly velkou chybu. "Dva osamělí" nahrávají rovnou "dva singly" s názvy RÁNY BOLÍ a KÁMO, HEJ!. Skupina má ambice oslovit mládež.

Začátkem roku 2006 proběhla zajímavá spolupráce Muzikanta Králíčka coby vokalisty na novém tracku brněnského dua SOUTHEAST.
Na dlouho posledním písňovým počinem se pak v tomtéž roce stane skladba Čeho se bát.

Králíček se odmlčí na bezmála deset let. V nich se Petr Marek věnuje skládání pod značkou skupiny MIDI LIDI a posléze MONIKINO KINO.

V roce 2015 vyjde vinylová verze alba THE BEST OF KRÁLÍČEK. Ale hlavně: hudební publicista Pavel Klusák nabídne Muzikantu Králíčkovi společný koncert s Jiřím Suchým. Králíček má být předkapelou. Kapelu ovšem nemá. Domluví se tedy s hudební skupinou Květy na tom, že po celých 20ti letech od poslecního pokusu o živé vystoupení, se pokusí znovu. A stane se to. Od té chvíle příležitostně koncertují jako nové těleso s novými verzemi Králíčkových písní.

Nečekaný vývoj nastane za jedné úplňkové noci roku 2022. Králíček zasedne ke svým hudebním přístrojům a během jedné noci vytvoří hudební základ pro 13 písní. Další úplňkovou noc využije k naspání textů. Začíná se rodit nové album. To vychází v březnu 2023 - celých 21 let po poslední písňové "řadovce". Má název "Předseda". Jedenáct ryze elektronických skladeb s osobními texty reflektuje, jako obvykle, deníkovým způsobem, aktuální úvahy dnes již stárnoucího muže. Co víc si přát?

PŘEDSEDA (2023)

Celé album THE BEST OF KRÁLÍČEK KE STAŽENÍ.

Zde je k poslechu album THE BEST OF KRÁLÍCEK


ALBUM EMOTÝL KE STAŽENÍ


Diskografie:

KRÁLÍČEK (1994)
Říše hlupého
 1. Příchod Králíčka
 2. Seznámení s jeho tvorbou
 3. Stařena - dub -stvol
 4. Na vojně
 5. Mladé
 6. Králíček k vám mluví lidskou řečí
 7. Budu tam čekat každé léto
Říše moudrého
 8. Hadry nad sebou - lidi nad sebou
 9. Králíček
10. Desetkrát odpověz
11. Podzim
12. Králíček se vrací domů
Celkový čas 40 min
--------------------------------
TOTALITA (1995)
 1.Nekonečně vznešený muž
 2. Člověk - stroj
 3. Stupal na břehu
 4. Uršula
 5. Záchodem prochází zpěv
 6. Chapline!
 7. Politické anekdoty
 8. Totalita
 9. Samovar
10. Hnátový dům
11. Chasník a král
(CD obsahuje navíc hudbu k výstavě Fantomas,
remix skladby zpěváka Grošáka Cviboch
+ skladbu Tisíc nesplnitelných přání)
Celkový čas 90 min
--------------------------------
ABSURDITƒT - Das deutsche Album (1995)
 1. R‰uber
 2. Schwarze Katze
 3. Dicke Familie
 4. Fernsehen
 5. Ich sende dir mein Ende
 6. Winter
 7. Affe mit der Waffe
 8. Paula
 9. A wie a
10. Sportler
(host: Jan Provazník - trubka v písni Paula, Bob Honzík
- elektrické bicí a klávesy v písních Paula a Sportler
Celkový čas 40 min
--------------------------------
INTELIGENT (1995)
 1. Byl jednou jeden Králíček
Intergrošák:
 2. Start
 3. Težce dýchá na Taxisu
 4. Promenáda kolem stadionu
 5. Píseň z rádia během slavnosti
 6. Noc a smích divokých koní
 7. Nemocen
 8. Léčba a doktor
 9. Znovu běží
10. K/n je starý: Smutek
         Štěstí
11. Koňské nebe
Rarity:
12. Daniel
13. Starý kavalír
14. Kulatina
15. Vietnamská válka
16. Klub rockový
17. Králíček se zbláznil
18. Jaro
19. Muzak pro nás
(instrumentální album, obsahuje hudbu
k taneční show Intergrošák
+ některé raritní Králíčkovy nahrávky)
Celkový čas 60 min.
--------------------------------
VESELÁ KOPA (1996)
 1. Veselá kopa
 2. Leoš jde lesem
 3. Chodím prdět k sýrům
 4. Moje žena Šárka
 5. 1977
 6. Pohodlná
 7. Další příhody tlustého muže
 8. Jedu na mošt
 9. Pohřešovaný sportovec a zoufalá reakce jeho rodičů
10. Hejno prasklejch ryb (live 1990)
(host: Vokální duo Fontana - text
+ zpěv v písni Jedu na mošt)
Celkový čas 40 min
--------------------------------
LÁSKA (1997)
 1. Konec totality
 2. Mensa
 3. Půlnoc versus poledne
 4. Nesmím být sám
 5. Upír jde dál
 6. Nazdar jídlo! Ahoj pití!
 7. Za trochu krve
 8. Na komíně
 9. Dobrodružství II
10. Lžičky
11. A skaut
12. Rohy
Čas 45 min.
CD Bonusy:
13. Návraty
14. Epidemie
15. Pocestný
16. March of The Voňan
17. Na motivy paní Doktor
18. Lesník
19. Aristokrat
(host: Koulivý - zpěv v písni
Nesmím být sám
Havel - recitativ v písni
Půlnoc versus poledne
Nebeský a Nezhyba - vokály
v písni Lžičky)
Celkový čas CD: 72 min.
--------------------------------
NOVÉ ZPRÁVY (1998)
 1. Lásko, neber
 2. Slečno, ahoj!
 3. Výlet
 4. Bubla
 5. Mikuláš
 6. Olomouc
 7. Základy šermu fleretem
 8. Muž, který by nešel
 9. Rtuť
10. Metalový srdce tvojí mámy
11. Srdce
12. Sen
13. Tak čo?
14. Nechte mě být
15. až nebudou
Celkový čas 72 min
--------------------------------
THE BEST OF KRÁLÍČEK (1998)
1. Lásko, neber!
2. Veselá kopa
3. Leoš jde lesem
4. 1977
5. Pohodlná
6. Nazdar jídlo! Ahoj pití!
7. Ich sende dir mein Ende
8. Rtuť
9. Záchodem prochází zpěv
10. Totalita
11. Chapline!
12. Dobrodružství II 
13. Lžičky
14. Affe mit der Waffe
15. až nebudou
16. Sportler
17. Rohy
Celkový čas 71 min.
--------------------------------
VŠECHNY UPŘÍMNÝ SLOVA (1998)
 1. To by stálo za pokus
 2. Nevím jako všechno na světě je jednoduché
 3. Kde je ten proud?
 4. Mezihra
 5. Megaloman
 6. Tady jsou a budou
 7. Disco
Celkový čas 45 min
--------------------------------
KRALICEK PLAYS THE SCALDERS (2000)
1. Koberec
2. Co to bude za píseň?
3. Mužík
4. Zelený
5. Podvečer/Svíčky
6. Sklo
7. Já znám, vím co říkám
8. Pažout
9. Lev
10. Modrý svetr
11. Vojáci
Celkový čas cca 60 min.
--------------------------------
MACHO (2001)
1. Můj text
2. Ruka
3. Roura
4. Svítá
5. Jsem ve stavu "Hup!"
6. Macho
7. Zažíhání
8. Závazek a důvod
9. Já mám slova
10. Jedu
11. Rozhodnutí a zdůvodnění
12. Únor
13. Věnování
14. Korespondence
15. Ve zkratce
16. Pravidla
Celkový čas 45 min
--------------------------------
Písně z filmu NÁROD SOBĚ:
Nazdar jídlo! Ahoj pití!
Lžičky
Lásko, neber!
(všechny v nových verzích ze srpna 2001)
--------------------------------
EMOTÝL (2002)
 1. Konec 5:58
 2. Samo - spoušť 4:12
 3. Vejce 7:48
 4. Dovnitř oknem zvuků 4:19
 5. Lament přítele v kavárně 3:31
 6. Egypt 5:40
 7. Páči sa mi M. é. 4:21
 8. M. N. M. CH. 7:56
 9. Hromada 4:26
10. Znamení 2:20
11. "Mezi námiš" 6:01
12. Portrét 2:20 
13. Kdo 6:53
Celkový čas 65:45 min.
--------------------------------
INTELIGENT II (2002)
 1. Eeeee
 2. Znělka Unarfilmu
 3. Čunín (Králíček cover)
 4. Tehdy 
 5. Život je u vás
 6. Říkej mi Klaus (Králíček mix)
 7. Noční (Králíček instrumental)
 8. Styl
 9. Občan občas
10. Kde je ten proud
11. Kakaduo & Dr. Kombajn Zábavy megamix
12. Vesmír
13. Divohouse
14. Quaka
15. Erlangen
16. Leftuc
17. Kytzasek
18. Egon Bondy
Celkový čas 77:51 min.
--------------------------------
MŮJ PRST NENÍ ZOOMOV› (2002)
1. Můj prst není zoomový 32:42
Celkový čas 32:42 min.
--------------------------------
KRÁLÍČEK AND MUSICGROUP PEEL SESSION
1. Speak
2. Is there anybody?
--------------------------------
MISTŘI (2004)
 1.Hymna
 2.Dver
 3.Ambi
 4.Ziegeho pisen
 5.Amoro
 6.Budoucnost
 7.Khamoro
 8.Keiko
 9.Stav
10.Rybník
11.Rádio
12.Nemohu přemýšlet, když mě rušíš
13.Hvězdy
14.Pavelcova zdravice
15.Mistři

Celkový čas: 56 min. 
--------------------------------
THREE MANTRAS (2005)
1. Eastern mantra 20:58
2. Western mantra 28:20
Celkový čas 49:19 min.
--------------------------------
DRAIN TRAIN (2005)
1.Loko-motiv
2.Bimba trance
3.Zjeveni fletna
4.Bimba horror
5.Zjeveni minisklo
6.Jeste ziju eastern
7.Zjeveni motorak
8.Epitaf

Celkový čas: 74 min. 
--------------------------------

ČEHO SE BÁT? (2006)
(singl)
--------------------------------

PŘEDSEDA (2023)
1. Sytič 5:37
2. Krasavec 3:43
3. Džin 4:20
4. Lustr 5:14
5. Světlík 4:06
6. Předkové 4:12
7. Území 5:01
8. Potopa 7:30
9. Lahvička 3:02
10. Pentagon 8:27
11. …a byli tři 4:22

--------------------------------

VIDEOKLIPY:
Seznámení s jeho tvorbou
Nekonečně vznešený muž
Totalita
Králíček se vrací domů
Fernsehen
Chodím prdět k sýrům
Affe mit der Waffe
Záchodem prochází zpěv
Paula
Cviboch - remix
(součást filmu Žbubíbup Z. Grošáka)
Nazdar jídlo! Ahoj pití!
Lásko, neber!
--------------------------------
CD/MC získáte na adrese:
muzikant.krlek@post.czOsobní údaje muzikanta

Fotografie z videoklipu ZÁCHODEM PROCHÁZÍ ZPĚV


POSLECHNĚTE SI KRÁLÍČKA: SPOTIFY
4 písně

Celé album THE BEST OF KRÁLÍČEK Bandcamp


ALBUM EMOTÝL KE STAŽENÍ

Některé Králíčkovy písně:

ÚNOR

Ohledávám vaše pozůstatky
Po bezohledném lednu
Ohlodávám svoje nedostatky
A odhodlaně blednu

Všechny zmatky beru zpátky
Zkouším pustit ke dnu
Všechny zkratky redukuji
Na jedinou jednu

Redukuji
Reděkuji
Redekuji
Se

ZÁCHODEM PROCHÁZÍ ZPĚV Ach! Tělo vykřikne Záchodem prochází zpěv Po patrech duní rádiové vlny Příboj omývá mozky z bavlny Hlavy plné vaty záchodem prochází zpěv Panelák marodí bezmocí hlavy krát sto Město puchýř trhavina Zneškodněte nálož mohla by být nebezpečná Mohla by být jedinečná

RUKA Ruka je květina Člověk je rukám květináč Dobro je květina Člověk je dobru květináč Milovat se znamená snít Koulovat se znamená sníh Z těla ven zcela ven! Je jak cent Docent Z cely těla výstřel z děla Ducha sem! Duch, ach, jsem! Důkaz Důraz Akcent Advent! Dokument Doceněn Dokud jdu dů raz dva tři O mě se opři Dokud jdu dů raz dva tři O mě se otři Kmotře Petře Kdo se vzepře Tomu to patří Život skvost Život squash Život koš? Život kost? Jakost! Dvojakost! Radost! Zmrtvýchvstání! Budík! Dík!

"MEZI NÁMI..." "Mezi námi... Co se to stalo mezi námi? Jsme známí a významní Víme kde táhnout nití Jsme mezinárodní Jsme však znamenití?" "Jedním tahem Pokus se nakreslit vztah Jedním tahem Jedním vztahem Pokus se nakreslit vztah Jedním vztahem Tvoříme milence Chápeme tendence Tvoříme tandem Ale kam jdem?" "Jestli je to hluboké Nebo jen v hloubi propadlé Jestli to povedené už není povadlé Jestli mám tě rád Takovou jaká jsi Nebo tě v přestávkách Dotvářím do krásy" Jestli tě nenutím Jestli tě nenudím Jestli tím tíhnutím Tíhu ti nepůsobím" "Jestli jsem působec Některých z těchhletěch zel Ne že mě nemrzí a ne že bych to nevěděl Nic mě k tomu nenutí Však občas není vyhnutí Jako by tohle blbnutí Bylo snad Výjimkou z pravidla A tudíž důkazem že jsem s tebou rád" "Opravdu rád..."Muzikant Králíček, jeho hlava

SPORTLER Ein reicher Mann ein Supermann Jeden Tag das Selbe macht er gern Ein Muskelmann ein Erfolgmann Ein Korper an den Freude ist zu schau'n Ein Klaun Ein grosser Mensch ein langer Mensch Jeden Tag grosser und langer Ein Wahrer Mensch ein Obermensch In dem Ring ein Todesliedersanger Anhanger Siehst du was ich habe in der Hand? Kannst du laufen durch den kalten Strand? Der Wind ist stark das Mehr ist tief Budeš mě mít ráda jako dřív?

VESELÁ KOPA Veselá kopa nápady na záda Nápady pod hlavu sen lozí nocí Přeštědrý nos v pláči je mecenáš V práci ho podceníš stát hrozí mocí Hloupý jak ty prostorem utíkám Tělocvik hnětu do tuhlých uší Samože vím že senzor neví kam Uložím tělo a namrzlou duši Hloupý jak soudruzi snažím se tajně Vytřískat ze světa omamné věci Svědění očí a svědomí hlavně Nedává pokoj je přemýšlecí Šuplera v představách odhodí ženy Které se chovaly méně než ona Zajatec - bohatec propadá chtění Odchází na slávu pokud se koná

LEOŠ JDE LESEM Leoš jde lesem a on sbírá houby A on střídá holky a Leoš střídá holky Vesele světem a na ty klouby Si vymyslel strojky strojky na spojky Baterky v hlavě mu slibují výdrž Do sta let výdrž na světě být Vznešený pohyb Leoše pohyb Mu zaručí slávu hraje bigbeat Se neumí přetvařovat on není neřád Si neumí představit jak se zabít

POHODLNÁ Pohodlí ve znamení dohody o shodnutí Mezi námi na léta dopředu Visí svou oprátkou nad krkem staženým Jedině strachem z prozrazení Maličkého svinstva mezi námi Nezbylo v něm zla Jen lítosti nad sebou a nad tím jak ohromně Zní rozsudek v mozku chvíle nenávisti Mezi námi A jak báječně se dá zpívat Se zavřenýma očima před vlastní slepostí A krutou chybou jak jednotně lze zraňovat Kolem sebe jazykem medem a víc Našim upírem jsou věci spojené Věci s životem tak těsně až pláčem A tak daleko že neslyšet Není z výmluvy ale pravé A poznávám ve všech tvářích Stějně tvarovaná obočí z nichž jedno hledám A za ním se ženu životem Má tisíc možností a milion dalších Je jedno víc obsahem v každém z nich Chviličkou náhody a rozhodně vzplanutí Které jen rozumem které jen zpečetím A upírem zůstane spojením s životem Tak těsně až pláčem a tak daleko že neslyšet není z výmluvy ale pravé

UPÍR Upír jde dál A nevím jestli se podaří neříkat neštěstí když se jen nekoná to co chci já Tuším že vyslyšíš mou prosbu legrační Jen hlavně nezačni být samotná Upír je vše co sílu polyká Co bere chuť a kazí nás Kdo se mu poddá kleje naříká Ten pod sebou si láme vaz A nejvíc ze všeho mám strach že všechno skončí tam Kde naposledy jsem nechal sebe sám A nevím jestli chci ty věci ostatní Člověk je podstatný však neurčující Upír mě za den žere tolikrát že ne vždy se mu postavím Upír má nárok někdy nevyhrát I tak se hodně proslaví Teď už víš jak se těžko soustředím Abych žil nepoznamenán Hloupým a malicherným prostředím Víš proč jsem nejraději sám

NAZDAR JÍDLO! AHOJ PITÍ! Život nemusí být nutně nuda - pláž Jde jen o to co s ním uděláš Nazdar jídlo ahoj pití Slunko vyšlo a hrozně svítí Zpěváci radostí křičí Hudba vyšla na nosičích Buďte nazí Všechno vám vychází A nad obzorem leze mrcha Noční měsíc a hvězdná sprcha Nech se zalít jako kytka Jako psíci čurající na vodítkách Jako lidi venku v noci Jako cvoci jako cvoci Buďte šťastní Budete krásní Heslem vlády nad svým žitím Jsou dvě slova myslím cítím když myslím počty a cítím nosem Znamená že nevím kdo jsem Však myslím hlavou a cítím srdcem Neříkám "Běž!"ale "Pojď sem!" Zařvi zpěvem že jedem!

DOBRODRUŽSTVÍ II A vím že zase miluji a kdo mě zítra vzbudí Nestává se často že by člověk naletěl A co když aspoň sobě a nebo jen těm druhým Co když ztráví vkleče více nocí než by chtěl Je tady příznak lásky kdo by ho tu hledal Mám pocit že mi někdo nohy podrazil Ten život neztrácí čas jenom slibuje dál Nad sebou mám paměť a tu rád bych zahodil Setkává se kousek duše tvé s tím kouskem sebe Ve kterém mi tančíš dávno krásnější než jsi Plápoláš mi záříš jako oheň praskáš dřevem Jakou mám chuť najednou tě strhnout za vlasy Medem voní pomsta na nevinném kousku světa Jsem blázen jestli si tu šanci nechám vzít Rozpaky pokládám pak ruce a pak létám Fackuju obraz sebe jak se v tobě zhlíd Je třetí povinnost a s ní to všechno končí První a druhá byly podmíněné něhou Přichází rozum slovo snímá pásku z očí A tři začínají zápasit mezi sebou Styděl jsem se za svůj další krok a už je daný Neznamená to však že v těch stopách musím jít Naopak našel jsem to první na své dlani Zdá se že konečně mám v hlavě co chci mít Ale netrvá dlouho zás v noci tajně klečím Před tváří zrcadla co vrhá na mě stín Jen tak se rozmáchnout a hodit po něm něčím Vím že se projednou zas s kdečím spokojím Stává se setkání kdy rozzáří se stěny A je i takové po kterém mrazí dech Častěj se schovávám a dělám že jsem němý než bych měl něco nové vláčet na zádech Slíbím že probudím v sobě sebe Cítím že s tebou na to mám Bojím se že dotyk duší zebe Vidím že už rozkvétám
LŽIČKY Lžičky jsou-li malé lži Nepravdičky v talíři Mohou se skládat V příbor beznaděje Jím do pusy se netrefíš Jen teoreticky to víš Tak chytračíš jen Protože to nesnadné je Na druhé straně Přesný zásah do černé A ústní zápach důvěrně Ti hlavu na klín položí A oddychuješ spokojen že můžeš zas otevřít všem A nejenom těm Kteří si to zaslouží Ahoj! Nepravda odjíždí Leze na mě čerstvý vzduch A aspirin na nemoc malých lží Připomenul film Chán Asparuch

ROHY A nestačím se divit a už se divit znovu A neudivit vše jen udržet si pozornost A svět je vždycky rychlejší a nevydrží čekat My nemáme co ztratit když nic nemáme A lidi jsou i hloupí jen se rozhlédnout Na čem to všechno stojí a drží A často lezem dolů s pocitem stoupajících A jídla bude dost i pro mé děti A možná že ty jejich už upečou se na slunci A nebo umřou jen tak normálně A každopádně vidím že se fakt nic nedozvím Jak najít jistotu pro sebe a pro nás Ta věc mě sežere když nebudu hodný Na hlavě vyrostou mi rohy A lidi jsou i hloupí Ale to už jsem říkal Na na na na ...

LÁSKO, NEBER Lásko neber vážně tyhle první slzy Snad je na ně zatím brzy To jen oblaka a moře ty se neomrzí I ty se můžeš změnit v cizí Lásko někdy říkej věci jenom k potěšení A neplakej že tak to není To jen hvězdy ptáci vzduch a slunce nezevšední Je tak těžké stát se jedním! Podívej jak nebe září nad mou hlavou Podívej jak mraky plavou Nesmíš k sobě nikdy pustit mysl zdravou Jestli chceš zůstat tou pravou Od začátku na nás stromy povívají A nikdo nikdy nezatají že cíl té cesty ten se nikdy nedá najít Musí se jen hledat a jít

RTUŤ Pomalu k nám kráčí svět Nemusíš mu vyhovět Nám smutek oči nezakryl Neměj můj smutek za vážný Takhle jen probíhají dny Často a chvíli samotný Jestli se cítíš samotná Anebo jsi už ochotná Cítit to že jsme oba dva Nemusím být usmívající se Tváří nervózní Může dojít k mlčení Tak procestuješ ve své hlavě Život lidí lidi samé Máš nové zprávy příjemné A otáčí tě vzduchem Letíš myslí chytáš listí Nic tajemné není tak vzájemné A jednou sedíš v oblíbeném místě města státu světa Věříš že tam jak slunce zapadneš Tak tvař se jen na kolik stačíš Nemusíš provádět tu lež: "Běda ti jestli vedle mě zestárneš!" Dělej už jen na úplno Miluj mě jak je to možné Jsi extrémní bytost a tak buď! Zkusíme to doopravdy Zkusíme se neopustit Dáme život dobrým slovům Zkusíme být přesní jako rtuť

AŽ NEBUDOU až nebudou těch deset spřízněných Možná bude jejich skrytý mejdan Proměněný v tradici až nebudou krásy v jejich obličejích Možná bude jejich sláva už přeměněná na um až nebudeš mnou milovaný Možná budeš někým dalším už proměněný v minulost až nebudu tebou opuštěná Asi budu jiná žena až zhasnou v jejich hlavách naděje Možná se jim za krátký čas Aspoň kousky vrátí až porazí je spokojený vztek Možná ještě vydají se na útěk až nebudeš žít k uzoufání Možná někdo si tě najde Protančíte noc až nebudu moct jednou být Snad se někdo najde až nebudu tebou opuštěná Asi budu
Další stránky:

TEXTY
slova ke všem Králíčkovým albům
Kakaduo
undergroundové těleso P. Marka a J. Nebeského
Dekadentní divadlo Beruška
improvizační skupina
Unarfilm
filmová společnost
Unarclub
základní stránka
OBCHOD
zde můžete získat všechna alba Muzikanta Králíčka a také cokoli z produkce Unarclubu

Zde získáte všechna alba muzikanta i celou produkci UNARCLUBU