Svěží vánek je román, jehož děj je umístěn do východních Čech konce 20. století, vypráví o trojici mladých cyklistů, o jejich životní cestě, o sportu, dívkách a o všem, s čím se setkávají v průběhu jediného týdne, v němž se celý román odehrává.
Svěží vánek vznikl v roce 1993 jako literární improvizace trojice členů tehdejšího Dekadentního divadla Beruška (vlastně Unarclubu) - Petra Marka a Jiřího J. K. Nebeského a Jiřího Y. H. Nezhyby.
Zde máte možnost se s románem seznámit, dozvědět se něco o tom, co podnítilo jeho vznik a můžete si jej také objednat v knižní podobě.

OBSAH:
I. kapitola / Cyklistický trénink, Ludvík má jakési zdravotní potíže. Kdo pojede na závod do švédské Uppsaly? Návštěva z rozhlasu - Ludvík a Radek si povídají s redaktorkou Naďou, zatímco Honza se setkává se Lenkou.
II. kapitola / Ludvík na nákupech, Radek dostává dopis od Renaty, jde ji navštívit do ordinace MUDr. Baliny. Představení Technojem místní alternativní divadelní skupiny Pierot a diskuze o něm v baru.
III. kapitola / Honza volá Lence. Trénink, Radek shání Honzu a Ludvíka, ale u Blamžíků rozbije okno a zamotá se do prekérie - za Honzou totiž přišla Lenka. Radek se zamiloval do Jany.
IV. kapitola / Honza s Ludvíkem se poprali, zatímco Radek se zamiloval do Renaty, čas tráví s ní a s Janou. Ludvík dělá nepohodu v rodině.
V. kapitola / Začal podzim, přípravy sportovní prezentace firmy Barix jsou v plném proudu a stejně tak i Ludvíkovy zdravotní problémy. Alkohol. Pierot vymýšlí výstup na barixovskou slavnost. Ludvík u pana Dvorského, Radek na oslavě Katčiných narozenin.
VI. kapitola / Ludvíka trénuje pan Dvorský, Radek přemýšlí o trojici dívek ve svém srdci a dělá všechno možné i nemožné, aby si z nich nemusel vybrat. Honza se má s Lenkou dobře a Ludvík stále trénuje (i když s obtížemi).
VII. kapitola / Den "D" - sportovní klání firmy Barix. Pierot dělá umění, cyklisté závodí. Kdo je vítězem, a co to pro každého z nich znamená? Poslední slovo románu zní "Navždy".

ZDE si můžete přečíst a prohlédnout také:
* relativně vtipné texty a ilustrace z obálek k prvnímu vydání románu,
* recenze a vzpomínky na vznik Svěžího vánku,
* pro zájemce jsou tu i bibliografické údaje.
* můžete si též objednat knižní podobu románu.

© Unarclub, 2000